SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Ochrona wody i gleby

Tematyka

Ważna informacja dla zakładów wprowadzających ścieki do wód lub ziemi

W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, zgodnie z którymi zakłady wprowadzające ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi przez uzupełnienie ich warunków w zakresie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej.

Ochrona wody i gleby

Tekst jednolity ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków

Najnowsza aktualizacja jednolitego tekstu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków została opublikowana, przynosząc kluczowe zmiany i ulepszenia w regulacjach dotyczących systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce. Ta szczegółowa analiza zagłębia się w aspekty prawne i operacyjne zmienionej ustawy, podkreślając jej wpływ na przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne oraz jakość wody przeznaczonej do spożycia.

Ochrona wody i gleby

Specustawa odrzańska opublikowana w Dzienniku Ustaw

W dniu 22 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o rewitalizacji Odry. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu z wyjątkami. Poszczególne przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r., 1 lipca 2024 r., 1 stycznia 2027 r. i 1 stycznia 2030 r. 

Ochrona wody i gleby

Polacy chcą specjalnego funduszu na inwestycje wodne

Komitet ds. Wody, działający przy Federacji Przedsiębiorców Polskich, będzie zabiegał w Unii Europejskiej o ustanowienie specjalnego funduszu na inwestycje wodne. W październiku ma przedstawić w Parlamencie Europejskim nowe pomysły na ich finansowanie. 

Ochrona wody i gleby

Rzeszów dezynfekuje miejskie wodociągi oraz szkoły

Groźna bakteria legionella występuje w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. W związku z tym władze rzeszowskie dezynfekują i płuczą instalacje wody w placówkach oświatowych oraz miejskie wodociągi. 

Ochrona wody i gleby

Plan na przeciwdziałanie niedoborowi wody na lata 2022–2027

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia Programu przeciwdziałania niedoborowi wody na lata 2022–2027 z perspektywą do roku 2030, przedłożoną przez ministra infrastruktury.

Ochrona wody i gleby

Sejm przyjął ustawę o rewitalizacji Odry

W dniu 17 sierpnia 2023 r. Sejm sprzeciwił się uchwale Senatu o odrzuceniu w całości ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. W konsekwencji ustawa ta została przyjęta przez posłów, a trafi teraz do podpisu prezydenta.

Ochrona wody i gleby

Ostatni dzwonek na wysyłanie uwag do projektu w sprawie opłat za usługi wodne

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Do 11 sierpnia 2023 r. włącznie można przesyłać uwag do niego. 

Ochrona wody i gleby

Śnięte ryby na granicznym odcinku rzeki Odry - czy powtórzy się katastrofa sprzed roku?

W dniu 26 lipca 2023 r. w godzinach przedpołudniowych pracownicy Wód Polskich w Gliwicach: Zbiornika Racibórz Dolny i Polderu Buków w czasie rejsu po rzece Odrze na wysokości wodowskazu oraz starego mostu drogowego w miejscowości Chałupki spostrzegli na wodach granicznych z Czechami napływające bezpośrednio z terenu Czech śnięte ryby. 

Ochrona wody i gleby

Senacka Komisja Nadzwyczajna ds. Klimatu odrzuciła specustawę odrzańską

W dniu 25 lipca 2023 r. odbyło się posiedzenie Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu Senatu, która opowiedziała się za odrzuceniem rządowego projektu ustawy o rewitalizacji rzeki Odry. Jakie były tego przyczyny?

Ochrona wody i gleby