Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPrzynależność do spółek wodnych powinna być dobrowolna – to główne stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) w odniesieniu do problemów związanych z funkcjonowaniem tych jednostek. W odpowiedzi, Ministerstwo Infrastruktury zapewnia, że trwają prace nad identyfikacją barier ograniczających skuteczność ich działania. Problemy spółek wodnych związane z dobrowolnością członkostwa, skutecznością nadzoru oraz potrzebą dodatkowego wsparcia administracyjnego są obecnie przedmiotem debaty między RPO a Ministerstwem. Trwające prace legislacyjne mogą przynieść potrzebne zmiany, które zapewnią bardziej efektywne zarządzanie gospodarką wodną na poziomie lokalnym i ogólnokrajowym.
Unia Europejska przekaże ponad 7 mld zł na rozwój retencji na obszarach miejskich w Polsce do 2027 roku. W ramach programu FEnIKS dofinansowane będą m.in. działania z zakresu renaturyzacji wód, budowy i modernizacji urządzeń retencyjnych i przeciwpowodziowych. Wśród beneficjentów środków europejskich są Wody Polskie.
Przeciwdziałanie zanieczyszczeniu rzeki Odry i wspólna strategia działań to był główny temat spotkań minister klimatu i środowiska przedstawicielami WFOŚiGW. Co zostało ustalone?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska monitoruje sytuację na Odrze. Ponadto zainspirowało do prac nad stworzeniem systemu zarządzania ryzykiem toksycznych zakwitów „złotej algi”.
Wody Polskie oraz Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zawarły porozumienie w sprawie wydawania dokumentu potwierdzającego zgodność z celami środowiskowymi dla jednolitych części wód powierzchniowych i podziemnych, przy projektach realizowanych w ramach polityki spójności.
W dniu 9 maja 2024 r. w Katowicach zakończył się XVI Europejski Kongres Gospodarczy. W jego trakcie odbyła się także wymiana idei, doświadczeń, komentarzy i rekomendacji w zakresie perspektyw dla krajowej i europejskiej gospodarki wodnej.
W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.
Ustawa z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry wprowadziła zmiany w systemie opłat za usługi wodne. W związku z tym modyfikacji wymagały wzory oświadczeń składanych do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie przez podmioty zobowiązane do ponoszenia opłat za usługi wodne w celu ustalenia opłaty zmiennej za usługi wodne.
W związku ze zbliżającym się sezonem wegetacyjnym, który zwiększa ryzyko zakwitów „złotej algi”, Ministerstwo Klimatu i Środowiska od 5 marca 2024 r. uruchomiło cotygodniowe obrady Zespołu Zarządzania MKiŚ.
Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyraził zgodę na zmianę daty końcowej trwania naboru przeprowadzanego w konkursie FENX.02.04-IW.01-002/23.