SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU (edycja II) Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Usuwanie szkód powodziowych zgodnie z Ramową Dyrektywą Wodną i Prawem wodnym

PGW Wody Polskie prowadzą działania mające na celu usuwanie skutków powodzi i powstałych szkód w celu przeciwdziałania i usuwania bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Prace te są realizowane zgodnie z unijnymi i krajowymi regulacjami, w tym wytycznymi Ramowej Dyrektywy Wodnej (RDW). Działania te mają przywrócić ekosystemy wodne do stanu sprzed powodzi, jednocześnie zwiększając ich odporność na przyszłe zagrożenia.

Ramowa Dyrektywa Wodna a powodzie

RDW, stanowiąca podstawę ochrony wód powierzchniowych i podziemnych, nakłada obowiązek osiągnięcia dobrego stanu ekologicznego i chemicznego wód. Choć nie uwzględnia sytuacji ekstremalnych, jak powodzie, podkreśla konieczność zintegrowanego zarządzania zasobami wodnymi. Po powodzi szczególny nacisk kładzie się na naprawę szkód oraz odbudowę ekosystemów zgodnie z jej wytycznymi.

Obecnie prowadzone prace mają charakter interwencyjny i nie są pracami regulacyjnymi w rozumieniu ustawy Prawo wodne. Obejmują m.in.:

  • usuwanie powalonych drzew i krzewów w wyniku powodzi,
  • usuwanie odpadów, w tym odpadów niebezpiecznych, z wód i terenów przyległych,
  • zabudowę wyrw brzegowych w rejonach z infrastrukturą,
  • usuwanie odsypisk ograniczających przepływ wód.

Działania te, zgodne z Prawem wodnym, mają na celu przygotowanie terenu do dalszych inwestycji, które zapobiegną przyszłym zniszczeniom.

Proces odbudowy

Aby przywrócić równowagę ekosystemów, prace odtworzeniowe muszą być zaplanowane w sposób zrównoważony i uwzględniać zarówno potrzeby oraz oczekiwania społeczne (bezpieczeństwo ludności), a także racjonalne zarządzanie zasobami wodnymi. Kluczowe kroki obejmują ocenę i usuwanie skutków powodzi, działania naprawcze w zakresie infrastruktury wodnej, zarządzanie zlewnią, monitorowanie i prewencja oraz współpraca z lokalnymi społecznościami.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.gov.pl/wody-polskie

Słowa kluczowe:
powódźWody Polskie
AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia.