Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazProdukcja odzieży, obuwia i innych tekstyliów odpowiada za ogromne zanieczyszczenie wody, emisję gazów cieplarnianych i wpływa negatywnie na ilość składowanych odpadów. Dzięki nowej strategii UE dotyczącej wyrobów włókienniczych planowana jest zmiana ekosystemu tekstylnego na bardziej zrównoważony.
Do 2050 roku ma zostać wdrożone narzędzie do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Jest to pakiet aktów prawnych mających na celu wprowadzenie kolejnych działań w zakresie ochrony klimatu. Jakie będą najważniejsze zmiany?
Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się dotację na wymianę starego pieca (tzw. kopciucha) oraz ocieplenie domu otrzymają prefinansowanie, czyli wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Będzie można dostać „z wyprzedzeniem” do 50 proc. maksymalnej możliwej kwoty dotacji.
W RCL został opublikowany projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie programu ochrony środowiska przed hałasem. Nowe przepisy powinny być opracowane jak najszybciej, ponieważ termin ich implementacji do prawa polskiego już dawno minął.
Głównym ustawy z 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw jest wdrożenie dyrektyw unijnych poświęconych metodom oceny hałasu, tj.: dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021/1226 z 21 grudnia 2020 r. oraz dyrektywy Komisji (UE) 2020/367 z 4 marca 2020 r.
Trwają prace nad projektem rozporządzenia w sprawie sprawozdania rocznego dotyczącego emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej. W nowym rozporządzeniu ma być przede wszystkim dostosowany wzór sprawozdania do wprowadzonego obowiązku składania indywidualnych sprawozdań.
W Rządowym Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemy gazowego.
Do końca czerwca właściciele lub zarządcy budynków i lokali powinni złożyć do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta deklarację o źródłach ciepła lub źródłach spalania paliw. Teraz status deklaracji CEEB można sprawdzić w Internecie.
10 czerwca 2022 r. wejdzie w życie rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie sposobów sprawdzania dotrzymania dopuszczalnych poziomów pól elektromagnetycznych w środowisku.
W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi weryfikacji zgłoszeń źródeł ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) przy rozpatrywaniu wniosków o podwyższony dodatek osłonowy w kontekście opinii Urzędu Ochrony Danych Osobowych, Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało wyjaśnienia.