Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinisterstwo Klimatu i Środowiska informuje, że podejmie pilne prace legislacyjne dotyczące zasad raportowania i monitorowania emisji gazów cieplarnianych. Nowe przepisy mają zwolnić z obowiązku weryfikacji zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych paliw z biomasy, biopłynów i biopaliw.
15 maja 2022 r. upływa termin przekazania ministrowi klimatu i środowiska oraz regulatorowi informacji o działaniach przedsiębiorstw podjętych w 2021 r. w celu zapewnienia bezpieczeństwa paliwowego państwa.
Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej.
Rząd przyjął projekt nowelizacji Prawa ochrony środowiska, który zawiera zmiany dotyczące metod oceny hałasu. Projekt dostosowuje polskie przepisy do dyrektyw Unii Europejskiej dot. ustalenia zaktualizowanych wspólnych metod oceny hałasu oraz metod oceny szkodliwych skutków hałasu w środowisku.
KE proponuje wprowadzenie przepisów, dzięki którym zrównoważone produkty nie będą już wyjątkami a staną się normą, przyczyniając się tym samym do niezależności Europy w zakresie zasobów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt ustawy zmieniającej przepisy m.in. Prawa wodnego i Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy mają usprawnić prowadzenie inwestycji w Polsce.
Komisja wzywa Polskę (INFR(2019)2013) do wypełnienia zobowiązań wynikających z dyrektywy w sprawie składowania odpadów (dyrektywa 1999/31/WE).
31 marca 2022 r. Minister Klimatu i Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie wzoru nalepki dla pojazdów uprawnionych do wjazdu do strefy czystego transportu.
Zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium "Nowe obowiązki dla pojazdów o dmc 2,5-3,5: terminy, zezwolenia, powołanie zarządzającego".
Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, głównym powodem wzrostu emisji było zwiększone wykorzystanie węgla. Spalanie węgla odpowiada za ponad 40 proc. całkowitego wzrostu globalnych emisji CO2 w ubiegłym roku.