Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Jakie zmiany wprowadzi?
W Monitorze Polskim opublikowane zostało obwieszczenie Ministra Klimatu i Środowiska z 11 października 2021 r. w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska na rok 2022.
Od 22 listopada 2021 roku będzie można składać wnioski o dotacje na zakup pojazdów elektrycznych i napędzanych wodorem. Wsparcie obejmie samochody osobowe oraz dostawcze, a także pojazdy kategorii L i mogą się o nie ubiegać przedsiębiorstwa, samorządy i inne instytucje.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska udostępniła formularz realizacji przedsięwzięć dotyczących bezpieczeństwa. Zdaniem GDOŚ ujednolicenie formy zgłoszenia przedsięwzięcia to ułatwienie zarówno dla inwestora, jak i dla regionalnych dyrektorów ochrony środowiska. Wykorzystanie przez wnioskodawcę odpowiedniego formularza umożliwia skuteczne przekazanie wszystkich niezbędnych informacji dotyczących planowanego przedsięwzięcia.
28 października 2021 roku Komisja Europejska przyjęła wniosek w sprawie ochrony zdrowia ludzkiego i środowiska przed niektórymi szkodliwymi substancjami. Chodzi o tzw. trwałe zanieczyszczenia organiczne (TZO) występujące w odpadach.
2 listopada 2021 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej. Jakie cele określa?
W niedzielę 31 października rozpoczęła się 26. sesja Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, znana jako COP26. Do 12 listopada przedstawiciele 197 państw będą dyskutować o tym, jak zatrzymać zmiany klimatyczne na świecie. Jakie jest stanowisko Polski w tej kwestii?
Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.
Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. A to oznacza, że w 2022 roku gminy będą mogły zrekompensować sobie straty, jakie poniosły w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych w 2018 roku. Nowe przepisy mają wejść 5 lutego 2022 roku.
Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, głównym tematem rozmów podczas cyklu debat EkoSfera, były wyzwania stojące przed Polską w kontekście ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu.