Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKomitet ds. Nowej Mobilności PSPA opracowuje Strategię Rozwoju Nowej Mobilności w Polsce. Minimum 3 różne usługi współdzielonego transportu i 10 mln użytkowników nowych form mobilności w 150 miastach Polski, a także 50-procentowy udział samochodów w pełni elektrycznych we wszystkich flotach carsharingowych do 2030 r., to tylko niektóre jej założenia.
Urząd Zamówień Publicznych informuje, zamawiający zostali zobowiązani do zapewnienia minimalnych poziomów docelowych udziału niskoemisyjnych i zeroemisyjnych pojazdów w całkowitej liczbie pojazdów objętych zamówieniami publicznymi, w dwóch okresach: do końca 2025 r. i do końca 2030 r.
Wskaźniki emisyjności produktów są informacją wykorzystywaną w ocenie zmian ekologicznej kondycji poszczególnych branż gospodarczych. Mają również zastosowanie przy prognozowaniu emisji, a także wyliczaniu efektu ekologicznego w przypadku modernizacji lub realizacji nowych przedsięwzięć skutkujących ograniczeniem emisji.
Do 31 marca 2022 roku podmioty, które korzystają ze środowiska, muszą uiścić opłatę z tego tytułu. Gdzie ją wpłacić jeśli np. firma ma siedzibę w Poznaniu, a halę produkcyjną w Głogowie. Czy jeśli opłata jest niska, trzeba składać sprawozdanie?
3 stycznia 2022 r. wchodzi w życie rozporządzenie Komisji (UE) 2021/2204 z 13 grudnia 2021 r. zmieniające załącznik XVII do rozporządzenia (WE) nr 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów (REACH) w odniesieniu do substancji rakotwórczych, mutagennych lub działających szkodliwie na rozrodczość (CMR).
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami informuje, że trwają prace nad tłumaczeniem na język polski nowego formularza rocznego raportu na temat wielkości emisji CO2 oraz sprawozdania z weryfikacji potrzebnych do sprawozdawczości wielkości emisji CO2 za 2021 rok.
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi składania corocznej informacji o poziomie działalności, przez instalacje objęte systemem handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ETS), KOBIZE przypomina, że od 2021 roku nie ma już tego obowiązku. Obecnie trzeba składać raporty dotyczące poziomu działalności (raport ALC). Termin na złożenie raportu upływa 31 marca 2022 rok.
„Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża jednoznaczne poparcie dla inicjatywy polskiego rządu, by na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej postawić wniosek o natychmiastowe zawieszenie funkcjonowania unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) lub wyłączenie Polski z tego systemu do czasu jego reformy” – tak napisano w uchwale Sejmu.
Dnia 7 grudnia 2021 r. w Monitorze Polskim opublikowana została pełna wersja „Polskiej Strategii Wodorowej do roku 2030 z perspektywą do roku 2040”(PSW), która określa konkretne cele budowy gospodarki wodorowej.
Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć rozwój transportu elektrycznego w Polsce. Ustawa wdraża przepisy dyrektyw unijnych oraz rozszerza uprawnienia inspektorów Urzędu Dozoru Technicznego (UDT) oraz Transportowego Dozoru Technicznego (TDT) o możliwość przeprowadzania kontroli doraźnych, w przypadku podejrzenia wystąpienia zagrożenia dla bezpieczeństwa użytkowników, z uwagi na awarie lub uszkodzenia powstałe w trakcie eksploatacji stacji oraz punktów ładowania.