SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe rozporządzenie w sprawie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń ułatwi pracę prowadzącym instalacje

Na etapie opiniowania jest projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń. Jakie zmiany wprowadzi?

Jak czytamy w uzasadnieniu, celem projektu rozporządzenia jest dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów dotyczących Krajowego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, do zmienionych przepisów Unii Europejskiej w zakresie Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, którego elementem jest Krajowy Rejestr.

Jednocześnie doświadczenia 11 lat funkcjonowania Krajowego Rejestru wskazują na potrzebę zmiany przepisów, a wynika głównie z faktu, że obecne unormowania prawne dotyczące sprawozdawczości w zakresie Krajowego Rejestru w ogóle nie regulują kwestii takich jak:

  • korzystanie z aplikacji internetowej umożliwiającej prowadzącym instalacje przygotowywanie i przesyłanie sprawozdań w zakresie Krajowego Rejestru,

  • aktualizacji danych niezbędnych do identyfikacji zakładu w Krajowym Rejestrze.

Przepisy nie regulują technicznych aspektów np. założenia konta, uzyskania dostępu do aplikacji, ale również kwestii aktualizacji danych niezbędnych do identyfikacji zakładu w Krajowym Rejestrze. To z kolei sprawia, że obowiązki, ale i oczekiwania prawodawcy w stosunku do prowadzących instalacje nie są dla nich jasne i precyzyjne.

Ponadto formularz sprawozdania określony w obecnym rozporządzeniu, nie uwzględnia zmian wprowadzonych decyzją wykonawczą. Obecnie pole wielkość produkcji znajduje się w części dotyczącej lokalizacji i profilu działalności zakładu i jest polem nieobowiązkowym. Zgodnie z obowiązującym formularzem sprawozdania nie są wymagane informacje dotyczące liczby godzin pracy w roku oraz liczby pracowników.

Dlatego też proponowane przepisy mają określić procedurę zmiany danych identyfikacyjnych, ale również wprowadzić rozwiązania, które w znacznej mierze rozwiążą dotychczasowe problemy i ułatwią realizacje obowiązków sprawozdawczych.

Źródło:

RCL

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.