SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Energetyka

Tematyka

Obowiązkowy wpis do rejestru magazynów energii elektrycznej

Dnia 19 listopada 2021 roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska 1 z 21 października 2021 r. w sprawie rejestru magazynów energii elektrycznej. Rozporządzenie określa wzór rejestru magazynów energii elektrycznej, wzór informacji przekazywanej przez posiadacza takiego magazynu w celu dokonania wpisu do rejestru oraz format danych zamieszczanych w rejestrze magazynów energii.

Energetyka
16.11.2021

Zmiany w Regulaminie Rynku Mocy zatwierdzone

Prezes URE zmodyfikował przyjęty w 2018 r. Regulamin Rynku Mocy, zatwierdzając zmiany określone w Kartach aktualizacji nr 3 i 4.

Energetyka
15.11.2021

Planowany powrót transakcji pozasesyjnych (OTC) bez przeprowadzenia postępowania przetargowego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło pilne działania, ukierunkowane na unormowanie sytuacji na rynku energii. Zainicjowano prace nad nowelizacją ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, która ma przywrócić możliwość zawierania w określonych przypadkach transakcji pozasesyjnych (OTC) bez przeprowadzenia postępowania przetargowego.

Energetyka
08.11.2021

„Polska Strategia Wodorowa” przyjęta przez Radę Ministrów

2 listopada 2021 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej. Jakie cele określa?

Ochrona powietrza i akustyka
03.11.2021

Nowy Polski Ład w ochronie środowiska

Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.

Ochrona powietrza i akustyka
29.10.2021

Co piąte gospodarstwo domowe w Polsce będzie mogło otrzymać dodatek energetyczny 

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.

Energetyka
22.10.2021

Rekompensata dla gmin za za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. A to oznacza, że w 2022 roku gminy będą mogły zrekompensować sobie straty, jakie poniosły w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych w 2018 roku. Nowe przepisy mają wejść 5 lutego 2022 roku. 

Ochrona powietrza i akustyka
20.10.2021

Polski Ład - priorytety energetyczne i wyzwania środowiskowe

Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, głównym tematem rozmów podczas cyklu debat EkoSfera, były wyzwania stojące przed Polską w kontekście ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu. 

Ochrona powietrza i akustyka
15.10.2021

Czeka nas reforma prawa geologicznego i górniczego 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), który ma na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Filarem dla realizacji PSP będzie reforma prawa geologicznego i górniczego. 

Ochrona powietrza i akustyka
12.10.2021

Nowela ustawy o odnawialnych źródłach energii z podpisem prezydenta 

4 października 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem ustawy jest ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Ponadto proponowane w ustawie rozwiązania mają na celu wprowadzenie ułatwień w lokalizowaniu inwestycji oraz wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.

Energetyka
06.10.2021