Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinisterstwo Klimatu i Środowiska podjęło pilne działania, ukierunkowane na unormowanie sytuacji na rynku energii. Zainicjowano prace nad nowelizacją ustawy z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych, która ma przywrócić możliwość zawierania w określonych przypadkach transakcji pozasesyjnych (OTC) bez przeprowadzenia postępowania przetargowego.
2 listopada 2021 roku Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie przyjęcia „Polskiej strategii wodorowej do roku 2030 z perspektywą do 2040 r. Dokument wpisuje się w globalne, europejskie i krajowe działania mające na celu budowę gospodarki niskoemisyjnej. Jakie cele określa?
Nowy polski ład jest strategia rozwoju ogłoszoną przez władze państwowe, która obejmie wiele dziedzin życia. Wśród nich również zmiany wspomagające ochronę środowiska naturalnego. Obejmą one „zielone” inwestycje i programy wspierające obywateli. Główny cel to zmniejszenia emisji CO2 i poprawa jakości środowiska w Polsce. Najważniejsze punkty tej strategii przedstawione w dokumencie „Polski ład” prezentujemy poniżej.
Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka skierował do prac rządu projekt ustawy wprowadzający dodatki dla odbiorcy wrażliwego. Jest to jedna z odpowiedzi na pogarszającą się sytuację wielu gospodarstw domowych w związku z ogólnoeuropejskim kryzysem energetycznym. Dodatkowo wprowadza do naszego systemu prawnego pojęcie ubóstwa energetycznego. Minister Kurtyka już wcześniej zaapelował o szybką ścieżkę procedowania tego ważnego rozwiązania.
Rząd przyjął projekt ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. A to oznacza, że w 2022 roku gminy będą mogły zrekompensować sobie straty, jakie poniosły w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych w 2018 roku. Nowe przepisy mają wejść 5 lutego 2022 roku.
Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLECO, głównym tematem rozmów podczas cyklu debat EkoSfera, były wyzwania stojące przed Polską w kontekście ochrony środowiska i adaptacji do zmian klimatu.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad przygotowaniem projektu Polityki Surowcowej Państwa (PSP), który ma na celu zabezpieczenie dostępności do surowców dla obecnych i przyszłych pokoleń. Filarem dla realizacji PSP będzie reforma prawa geologicznego i górniczego.
4 października 2021 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z 17 września 2021 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem ustawy jest ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji. Ponadto proponowane w ustawie rozwiązania mają na celu wprowadzenie ułatwień w lokalizowaniu inwestycji oraz wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
Urząd Regulacji Energetyki uspokaja wytwórców energii z biomasy, że dopóki nie wejdą zmiany w polskich przepisach dotyczących kryteriów zrównoważonego rozwoju i ograniczania emisji gazów cieplarnianych, nie stracą oni dotacji.
NFOŚiGW dofinansuje dwa projekty farm fotowoltaicznych firmy Solar Park Zamość Piotr Struk Bożena Struk S.C. niskooprocentowanymi pożyczkami z programu Energia Plus (II nabór). Dzięki temu wsparciu będzie można wybudować instalacje wykorzystujące słoneczne OZE o wspólnej mocy 7,79 MW, produkujące prąd elektryczny sprzedawany w sieci energetycznej.