Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazMinister klimatu i środowiska Anna Moskwa spotkała się 14 lutego 2022 r. z Fransem Timmermansem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej w Brukseli. O czym dyskutowali?
Jak donosi Urząd Regulacji Energetyki w czwartym kwartale 2021 roku średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach unijnych wyniosła ponad 371 zł/MWh.
Polska Grupa Energetyczna złożyła 9 lutego 2022 r. kolejny wniosek do Ministerstwa Infrastruktury o nowe pozwolenie lokalizacyjne dla elektrowni morskiej na Morzu Bałtyckim. Obszar znajduje się na Ławicy Odrzanej.
W Dzienniku Ustaw 2 lutego 2022 r. opublikowano rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie procesów rynku energii. Jest to akt wykonawczy do tzw. ustawy licznikowej z 20 maja 2021 r., która wprowadza system inteligentnego opomiarowania w Polsce. Co to dokładnie znaczy?
1 lutego 2022 roku weszły w życie przepisy drugiej odsłony tarczy antyinflacyjnej. Dzięki nim mieszkańcy Polski zapłacą mniej za paliwo, podstawowe produkty spożywcze, gaz, ciepło systemowe, a także nawozy.
Do konsultacji publicznych przekazany został projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez uprawnionych odbiorców paliw gazowych.
1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie nowe rozwiązanie polegające na wartościowym rozliczeniu energii wyprodukowanej przez prosumenta w oparciu o wartość energii ustaloną docelowo wg ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN), czyli tzw. net-billing.
Zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu musimy dążyć do neutralności klimatycznej. Drogą do osiągnięcia tego celu ma być niskoemisyjna transformacja energetyczna. Problem z tym, że transformacja rozwiązuje jeden problem, a rodzi kolejny, dość poważny – tak podaje informuje brukselska wywiadownia gospodarcza Eurointelligence.
Do 9 lutego 2022 r. można składać wnioski o wsparcie w osiągnięciu neutralności klimatycznej w ramach programu LeadAir, organizowanego przez Forum Energii. Wsparcie polega na udzielaniu indywidualnego, długoterminowego doradztwa ekspertów, wymianie wiedzy i doświadczeń oraz proponowaniu praktycznych rozwiązań dopasowanych do specyfiki i potrzeb danego miasta.
Ministerstwo Klimatu wyjaśnia, że pracownicy gmin muszą sami pozyskać dane o dochodach, niezbędne do rozpatrzenia wniosku o wypłatę dodatku osłonowego i ustalenia wysokości dodatku.