SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Jak przepisy taksonomii wpłyną na przedsiębiorców

1 stycznia 2022 roku weszły w życie niektóre przepisy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zwanego potocznie taksonomią. Zgodnie z jego zapisami, firmy będą musiały udowadniać, że prowadzą zrównoważony środowiskowo biznes.

Wspomniane rozporządzenie (zwane dalej także taksonomią), ustanawia kryteria służące ustaleniu, czy dana działalność gospodarcza kwalifikuje się jako zrównoważona środowiskowo na potrzeby określenia stopnia, w jakim dana inwestycja jest zrównoważona środowiskowo.

Taksonomia ma zastosowanie do:

  • przyjętych przez państwa członkowskie lub Unię środków określających wymogi dla uczestników rynku finansowego lub emitentów w odniesieniu do produktów finansowych lub obligacji korporacyjnych, które są udostępniane jako zrównoważone środowiskowo;

  • uczestników rynku finansowego, którzy udostępniają produkty finansowe;

  • przedsiębiorstw, które podlegają obowiązkowi publikacji oświadczenia na temat informacji niefinansowych lub skonsolidowanego oświadczenia na temat informacji niefinansowych na mocy, odpowiednio, art. 19a lub 29a dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2013/34/UE (68).

Wymienione podmioty będą musiały publikować raporty informujące inwestorów i klientów, w jakim stopniu prowadzony przez nich biznes jest ekologiczny i akie nakłady finansowe zostały poniosły żeby do tego doprowadzić. Raporty trzeba będzie składać wraz z rocznymi sprawozdaniami finansowymi.

Głównym celem rozporządzenia jest zwiększenie poziomu ochrony środowiska i klimatu przez premiowanie firm przyjaznych środowisku. W praktyce oznacza to, że firmy nie będą ponosiły kar jeśli ich działalność nie będzie prowadzona proekologicznie, ale mogą np. nie otrzymać zielonych certyfikatów, co już jest poważnym ciosem dla firmy.

Taksonomia jest jednym z elementów Europejskiego Zielonego Ładu i zakłada, że firmy które nie będą postępowały zgodnie z rozporządzeniem, mogą nie otrzymać pieniędzy z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji.

Podstawa prawna

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/852 z 18 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia ram ułatwiających zrównoważone inwestycje, zmieniające rozporządzenie (UE) 2019/2088 (Dz.Urz. UE L 198/13).

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.