Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRada Ministrów przyjęła 1 marca 2022 r. uchwałę w sprawie przyjęcia „Polityki Surowcowej Państwa" (PSP), którą przedłożył Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa.
Jak wynika z wpisu wicepremiera Jacka Sasina na twitterze, we wtorek 1 marca 2022 r. rząd przyjął dokument o transformacji sektora elektroenergetycznego, zakładający utworzenie Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.
Dnia 25 lutego 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 22 lutego 2022 r. w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń.
PGNIG uspokaja, że na chwilę obecną nie grożą nam przerwy w dostawie gazu. Mamy jeszcze zapasy, które wystarczą na zaspokojenie potrzeb.
W reakcji na trwającą agresję Rosji na Ukrainę, 2 marca 2022 roku szefowie organów regulacyjnych państw bałtyckich i Polski, zrzeszeni w Regionalnym Stowarzyszeniu Regulatorów Energetyki (ERRA) apelują o zawieszenie Rosji w pracach organizacji.
Jak zapewnił 25 lutego prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski, Polska nie musi się bać, że w związku z sytuacją na Ukrainie dostawy energii oraz ciepła będą zagrożone. Dodał, że spółka wdrożyła specjalne procedury monitorowania sieci IT w związku ze wzmożeniem ataków cybernetycznych.
Dnia 18 lutego 2022 r. został opublikowany kolejny projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie MBP, czyli mechaniczno-biologicznego przetwarzania niesegregowanych (zmieszanych) odpadów komunalnych. Jakie są jego założenia?
Na portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Ochrony Środowiska uprawnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Będą mogli karać m.in. naruszenie zakazów na terenie obszarów chronionych lub umieszczenie baterii w złym pojemniku na odpady.
Minister Klimatu i Środowiska 25 lutego 2022 r. skierował do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o OZE wspierającej m.in. rozwój biometanu i klastrów energii.
Jak poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w dniach 24 i 25 lutego przedstawiciele Komisji Europejskiej będą zapoznawać się w Polsce ze specyfiką polskiego systemu ciepłowniczego w kontekście wyzwań związanych z Fit for 55.