KE: w Polsce nie można wnosić skarg dotyczących jakości powietrza
Komisja Europejska wzywa Polskę do usunięcia barier w dostępie do wymiaru sprawiedliwości w odniesieniu do planów ochrony powietrza na podstawie dyrektywy w sprawie jakości powietrza (2008/50/WE).
Pełne wdrożenie dyrektywy w sprawie jakości powietrza ma kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony zdrowia ludzkiego i ochrony środowiska naturalnego. W przypadku przekroczenia wartości dopuszczalnych określonych w ustawodawstwie unijnym dyrektywa wymaga od państw członkowskich przyjęcia planów ochrony powietrza i ustanowienia odpowiednich środków, by maksymalnie skrócić okresy przekroczenia.
Bez prawa kwestionowania
Polska nie zapewniła, aby organizacje zajmujące się ochroną środowiska lub osoby fizyczne albo prawne mogły wnosić do sądów krajowych skargi dotyczące braku lub niewystarczającego charakteru planów ochrony powietrza. Komisja skierowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w maju 2020 roku.
Organizacje działające na rzecz ochrony środowiska oraz osoby fizyczne lub prawne w Polsce wciąż nie mają prawa kwestionować treści planów ochrony powietrza i wymagać od władz publicznych ustanowienia planów ochrony powietrza zgodnie z wymogami dyrektywy.
Dwa miesiące na zmiany
W związku z tym KE podjęła decyzję o wystosowaniu do Polski uzasadnionej opinii. Polska ma teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i wprowadzenie niezbędnych środków. W przeciwnym razie Komisja może podjąć decyzję o skierowaniu sprawy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Źródło: ec.europa.eu