SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowa unijna dyrektywa dostosowuje przepisy o odpowiedzialności do transformacji ekologicznej

Komisja Europejska przyjęła wniosek mający na celu dostosowanie przepisów dotyczących odpowiedzialności do ery cyfrowej, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wpływu globalnych łańcuchów wartości. Wniosek dotyczy unowocześnienia obowiązujących przepisów dotyczących odpowiedzialności na zasadzie ryzyka producentów za produkty wadliwe.

Dzięki nowym przepisom przedsiębiorstwa będą mogły inwestować w nowe produkty, zaś ofiary będą mogły uzyskać godziwą rekompensatę, gdy wadliwe produkty spowodują szkodę. Zmieniona dyrektywa zapewnia sprawiedliwe i przewidywalne przepisy dla przedsiębiorstw i konsumentów.

Większa odpowiedzialność

Przepisy dotyczące odpowiedzialności w odniesieniu do modeli biznesowych gospodarki o obiegu zamkniętym zostały unowocześnione poprzez zapewnienie przejrzystych i sprawiedliwych przepisów dotyczących odpowiedzialności dla przedsiębiorstw, które znacząco modyfikują produkty.

Regulacje dotyczące odpowiedzialności zostały unowocześnione w odniesieniu do produktów w erze cyfrowej poprzez zapewnienie możliwości uzyskania odszkodowania za szkody w przypadku gdy produkty, takie jak roboty, drony lub systemy inteligentnego domu, stały się niebezpieczne z powodu aktualizacji oprogramowania, sztucznej inteligencji lub usług cyfrowych, które są potrzebne do obsługi produktu, a także gdy producenci nie eliminują zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa.

Więcej praw dla konsumentów

Stworzono bardziej wyrównane warunki działania dla producentów z UE i spoza UE. Gdy konsumenci doznają uszczerbku wskutek korzystania z niebezpiecznych produktów przywożonych spoza UE, będą mogli zwrócić się do importera lub unijnego przedstawiciela producenta o odszkodowanie.

Postanowiono traktować konsumentów na równi z producentami poprzez nałożenie na producentów wymogu ujawniania dowodów, wprowadzenie większej elastyczności w zakresie ograniczeń czasowych na wnoszenie roszczeń oraz zmniejszenie ciężaru dowodu spoczywającego na ofiarach w złożonych sprawach, takich jak sprawy dotyczące produktów farmaceutycznych lub sztucznej inteligencji.

Źródło: ec.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska