Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDnia 4 listopada 2022 r. opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie ceny referencyjnej energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii oraz okresów obowiązujących wytwórców, którzy wygrali aukcję.
Dnia 4 listopada 2022 r. został utworzony projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawki opłaty kogeneracyjnej na rok 2023.
W dniu 27 października 2022 r. Parlament i Rada Unii Europejskiej osiągnęły wstępne porozumienie w sprawie zmienionych celów redukcji emisji CO2 dla nowych samochodów osobowych i lekkich samochodów dostawczych.
Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach, który przedłożył Minister Rolnictwa i Rozwoju wsi.
Rada Ministrów, 2 listopada 2022 r., przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Polsce. Zgodnie z nią pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa zostanie zbudowana w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.
Ustawa o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku została podpisana 2 listopada 2022 r. Przewiduje ona wsparcie dla polskich rodzin, jednostek samorządu terytorialnego, oraz mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.
Dnia 31 października 2022 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 października 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Co się zmieniło?
Dnia 31 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 28 października 2022 r. w sprawie maksymalnej ilości i wartości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji objętej wsparciem oraz jednostkowych wysokości premii gwarantowanej w roku 2023.
Jak zapowiedziała 26 października 2022 r. Komisja Europejska, szykują się duże zmiany przepisów dotyczące jakości powietrza, ochrony wód podziemnych i powierzchniowych oraz oczyszczania ścieków. Zmiany te będą wchodzić w życie stopniowo, w latach 2030, 2040 i 2050.
W dniu 28 października 2022 r. w Dzienniku Ustaw pojawiło się rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 24 października 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych.