Produkty bardziej trwałe i lepiej oznakowane - projekt dyrektywy przyjęty przez PE
W czwartek 12 maja 2023 r. posłowie Parlamentu Europejskiego poparli projekt dyrektywy, która ma poprawić oznakowanie produktów i ich trwałość. Dzięki zmianom znikną też oświadczenia wprowadzające w błąd.
Zatwierdzony przez Parlament projekt przewiduje zakaz stosowania ogólnych twierdzeń typu „przyjazny środowisku”, „naturalny”, „ulegający biodegradacji”, „neutralny dla klimatu” lub „eko”, jeśli nie są one poparte szczegółowymi dowodami. Zakazane mają być również deklaracje oparte wyłącznie na systemach kompensacji emisji dwutlenku węgla.
Czytelne i prawdziwe informacje
Ponadto zostały zakazane też inne praktyki wprowadzające w błąd. Chodzi na przykład o podawanie informacji o całym produkcie, podczas gdy dotyczy ona tylko jakiejś jego części, albo twierdzenie, że produkt będzie działał przez określony czas lub może być używany z określoną intensywnością, jeśli nie jest to prawda.
Informacje o produktach mają być czytelniejsze. Dlatego posłowie przewidują stosowanie jedynie tych etykiet dotyczących zrównoważonego rozwoju, które opierają się na oficjalnych systemach certyfikacji lub które ustanowiły władze publiczne.
Trwalsze produkty oraz nowa etykieta gwarancyjna
Dodatkowo PE chce wydłużyć żywotność produktów. Ma zamiar zakazać wprowadzania cech konstrukcyjnych, które skracają żywotność produktu lub prowadzą do jego przedwczesnego zużycia. Ponadto producenci nie powinni móc ograniczać funkcjonalności produktu, gdy jest on używany z materiałami eksploatacyjnymi, częściami zamiennymi lub akcesoriami wyprodukowanymi przez inne firmy.
Konsumentom należy ułatwić wybór produktów trwalszych i nadających się do naprawy. Dlatego przed zakupem trzeba ich informować o wszelkich ograniczeniach dotyczących napraw. Posłowie proponują również nową etykietę gwarancyjną. Wskazywałaby ona nie tylko, jak długo trwa gwarancja, ale też czy producent może ją przedłużyć i na jaki czas.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: europarl.europa.eu