SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowelizacja Prawa energetycznego w Sejmie

Projekt nowelizacji ustawy Prawo Energetyczne oraz innych ustaw trafił do Sejmu pod numerem 3237. Regulacje zakładają rozwiązania, które wesprą rozwój m.in. energetyki rozproszonej. Projekt uwzględnia ramy prawne do funkcjonowania obywatelskich społeczności energetycznych.

Projekt nr UC74 ma na celu przystosowanie polskich przepisów do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/944 z 5 czerwca 2019 r. w sprawie wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej oraz zmieniającą dyrektywę 2012/27/UE. Ustawa została skierowana do pierwszego czytania w Komisji Sejmowej ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych (ESK). 

Najważniejsze zmiany

Nowelizacja wprowadza przepisy, które od 2026 roku umożliwią techniczną zmianę sprzedawcy energii elektrycznej w 24 godziny. Odbiorcy energii w gospodarstwach domowych oraz mikroprzedsiębiorcy o rocznej konsumpcji energii do 100 000 kWh będą mieli dostęp do porównywarki cen energii proponowanych w bieżących ofertach. Pojawi się też możliwość zawierania umów z tzw. cenami dynamicznymi.

Na rynku pojawią się agregatorzy energii, którzy będą skupować energię od wytwórców OZE w gospodarstwach domowych. Wprowadzone zostaną przepisy w zakresie partnerskiego handlu energią odnawialną (tzw. peer-to-peer).

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: sejm.gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska