Produkcja ubrań z poszanowaniem praw człowieka i środowiska
Dnia 1 czerwca 2023 r. Parlament Europejski przyjął zalecenia dotyczące unijnej strategii na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym. Dzięki temu konsumenci będą mogli dokonywać bardziej odpowiedzialnych i zrównoważonych wyborów.
W marcu 2022 roku Komisja Europejska przedstawiła strategię UE na rzecz zrównoważonych tekstyliów o obiegu zamkniętym. Dokument ten to jeden z elementów opublikowanego przez KE zestawu inicjatyw, które mają przyspieszyć przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym (GOZ).
Zakaz niszczenia niesprzedanych ubrań
W dokumencie, którzy 1 czerwca przyjął PE, wzywa się do tego, aby wyroby włókiennicze sprzedawane w Unii Europejskiej były trwalsze, łatwiejsze do ponownego użycia, naprawy i recyklingu. Ponadto produkcja tekstyliów powinna odbywać się z poszanowaniem praw człowieka, środowiska i dobrostanu zwierząt w całym łańcuchu dostaw.
Zdaniem europarlamentarzystów należy wprowadzić zakaz niszczenia wyrobów włókienniczych, które się nie sprzedały. Dodatkowo trzeba ograniczyć greenwashing oraz poprawić dostęp konsumentów do informacji o nabywanych przez nich towarach.
Co dalej z odpadami tekstylnymi?
Parlament Europejski chce również, aby podczas zaplanowanej na ten rok rewizji dyrektywy ramowej ws. odpadów zawrzeć konkretne cele w zakresie zapobiegania powstawaniu odpadów tekstylnych, ich zbiórki, ponownego użycia i recyklingu.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: europarl.europa.eu