SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Potrzebna jest aktualizacja programu ochrony wód morskich

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt rozporządzenia pod numerem RD719, którego celem jest aktualizacja programu ochrony wód morskich w Polsce. Rozporządzenie ma być przyjęte w trzecim kwartale tego roku.

Obowiązek opracowania programu ochrony wód morskich wynika z przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/56/WE z 17 czerwca 2008 r., która ustanawia ramy działań w dziedzinie polityki środowiska morskiego.

Aktualizacja programu 

Nowe rozporządzenie zastąpi rozporządzenie Rady Ministrów z 11 grudnia 2017 r. w sprawie przyjęcia krajowego programu ochrony wód morskich (KPOWM), który utraci moc. Zgodnie z dokumentem trzeba dokonać przeglądu programu ochrony wód morskich co 6 lat i w razie potrzeby go aktualizować. Ten moment właśnie nadszedł.

Narzędziem systematyzującym działania ma być strategia morska. Ma ona składać się z opracowanej wstępnie oceny stanu środowiska wód morskich, właściwości typowych dla dobrego stanu środowiska wód morskich, zestawu celów środowiskowych dla wód morskich i związanych z nimi wskaźników. Ponadto dokument powinien uwzględniać program monitoringu i ochrony wód morskich.

Gdzie dobrze, a gdzie źle?

Według aktualizacji wstępnej oceny stanu środowiska wód morskich dobry stan wód występuje tylko w wodach otwartych Basenu Bornholmskiego. Natomiast zły stan środowiska występuje w wodach otwartych Zatoki Gdańskiej i wodach Zalewu Wiślanego.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

 

Źródło:

Źródło: gov.pl

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska