KE: jest ryzyko, że Polska nie spełni celów w zakresie gospodarki odpadami
Komisja Europejska 8 czerwca 2023 r. opublikowała sprawozdanie „Waste Early Warning Report”. Wskazała w nim państwa UE, które prawdopodobnie nie będą w stanie osiągnąć celów na 2025 rok dotyczących przygotowania do ponownego użycia oraz recyklingu odpadów komunalnych oraz odpadów opakowaniowych, a także celu na 2035 rok dotyczącego ograniczenia składowania odpadów komunalnych. Do tych państw należy również Polska.
Tylko dziewięć unijnych krajów ma szansę osiągnąć wyznaczone na 2025 rok cele. Są to Austria, Belgia, Czechy, Dania, Niemcy, Włochy, Luksemburg, Niderlandy i Słowenia. W przypadku pozostałych 18 państw istnieje ryzyko niespełnienia jednego lub więcej celów na 2025 rok.
Ryzyko w przypadku odpadów komunalnych i opakowaniowych
Dziesięć państw członkowskich zagrożonych jest ryzykiem nieosiągnięcia celów na 2025 rok zarówno w zakresie odpadów komunalnych, jak i wszystkich odpadów opakowaniowych. Są to Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Grecja, Węgry, Litwa, Malta, Rumunia, Słowacja i Polska.
Ponadto niektóre kraje nadal składują większość swoich odpadów komunalnych i w związku z tym prawdopodobnie nie osiągną celu dotyczącego ograniczenia składowania odpadów w 2035 roku. W sprawozdaniu KE oszacowano ryzyko nieosiągnięcia zakładanych celów w zakresie recyklingu odpadów komunalnych w przypadku Polski na 27%, a dla odpadów opakowaniowych - na 30%.
Zalecenia od KE
Komisja Europejska przedstawiła zalecenia dla wszystkich 18 państw członkowskich, którym grozi nieosiągnięcie głównych celów w zakresie recyklingu na 2025 rok.
Zalecenia te obejmują m.in. zmniejszenie ilości odpadów nienadających się do recyklingu, zwiększenie ponownego wykorzystania, zwiększenie selektywnej zbiórki, rozwój zdolności przetwarzania odpadów w zakresie sortowania i recyklingu, poprawa zarządzania czy podnoszenie świadomości konsumentów.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: https://eur-lex.europa.eu