Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazUnia Europejska w październiku 2023 roku ustanowiła pierwszy na świecie standard obligacji ekologicznych, aby powstrzymać przedsiębiorstwa praktykami greenwashingu. Czym są zielone obligacje?
W dniu 27 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowana została ustawa z 16 czerwca 2023 r. o zmianie ustawy – Prawo geologiczne i górnicze oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza zmiany w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (ushe).
Do Rządowego Centrum Legislacji 4 października 2023 r. trafił projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wskaźnika emisji gazów cieplarnianych dla energii elektrycznej w 2024 roku. Ile on wyniesie?
Kontrola Prezesa UE dotyczy obowiązku uzyskania i przedstawienia do umorzenia „błękitnych” i „zielonych” świadectw pochodzenia lub uiszczenia stosownej opłaty zastępczej.
Dnia 4 października 2023 r. 18 parków narodowych podpisało umowy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzięki temu uzyskają dofinansowanie na modernizację, rozbudowę i budowę systemów przeciwpożarowych. Łączna kwota podpisanych umów wynosi 36 mln złotych.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki poinformował, że średnia cena sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w II kwartale 2023 roku w stosunku do pierwszego kwartału spadła o ponad 15 proc. i wyniosła 751,44 zł/MWh.
Od 1 października 2023 r. obowiązuje okres przejściowy mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, czyli CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanizm). CBAM jest nowym instrumentem polityki klimatycznej UE i ma charakter węglowego podatku granicznego.
Znowelizowana ustawa o OZE upraszcza dotychczasowy comiesięczny obowiązek przekazywania Regulatorowi informacji koniecznych do naliczenia opłaty OZE oraz wielkości należnych środków z tytułu opłaty OZE przez operatorów systemów dystrybucyjnych (OSD) oraz operatora systemu przesyłowego (OSP).
Prezes URE 27 września 2023 r. wydał decyzję częściowo zatwierdzającą nowe Warunki Dotyczące Bilansowania (WDB), opracowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE). Decyzja wejdzie w życie 14 czerwca 2024 r. Termin ten wynika z konieczności umożliwienia uczestnikom rynku dostosowania się do zmian.
Dnia 1 października 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która implementuje do polskiego prawa kolejną część dyrektywy RED II dotyczącej wspierania OZE. W przepisach nowelizacji znalazły się również uregulowania dotyczące wodoru odnawialnego czy chłodu. Ponadto ustawa nakłada na Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wiele nowych obowiązków.