SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rada UE przyjęła przepisy mające na celu poprawę charakterystyki energetycznej budynków

Rada Unii Europejskiej 12 kwietnia 2024 r. przyjęła zmienioną dyrektywę w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa pomoże ograniczyć emisję gazów cieplarnianych i ubóstwo energetyczne w UE.

Zgodnie z nowymi przepisami do 2030 roku wszystkie nowe budynki powinny być budynkami o zerowej emisji, a do 2050 roku zasoby budowlane UE powinny zostać przekształcone w budynki o zerowej emisji.

Minimalne standardy charakterystyki energetycznej

W przypadku budynków niemieszkalnych zmieniona dyrektywa wprowadza minimalne standardy charakterystyki energetycznej zapewniające, że budynki te nie przekraczają określonej maksymalnej ilości energii pierwotnej lub końcowej, jaką mogą zużyć na m2 rocznie. 

Zgodnie z nowymi przepisami w 2030 roku wszystkie budynki niemieszkalne znajdą się powyżej 16% budynków o najgorszych parametrach energetycznych, a do 2033 roku powyżej 26% budynków o najgorszych parametrach energetycznych. Doprowadzi to do stopniowego wycofywania budynków niemieszkalnych o najgorszych wynikach. Państwa członkowskie mogą zdecydować o wyłączeniu z przepisów określonych budynków, takich jak budynki historyczne, miejsca kultu lub budynki będące własnością sił zbrojnych.

Stopniowa renowacja

Państwa członkowskie zadbają także o to, aby średnie zużycie energii pierwotnej w budynkach mieszkalnych zostało zmniejszone o 16% w 2030 roku i o 20–22% w 2035 roku. Co najmniej 55% redukcji zużycia energii zostanie osiągnięte poprzez renowację 43% najgorszych wykonywania budynków mieszkalnych.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: consilium.europa.eu

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska