Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKomisja Europejska przyjęła nowelizację Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 REACH (ang. Registration, Evaluation and Authorisation of Chemicals). Ogranicza ona stosowanie mikrodrobin plastiku celowo dodawanych do produktów. Nowe przepisy zapobiegną uwolnieniu do środowiska około 0,5 mln ton mikro plastiku.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej od sierpnia 2023 roku uruchomił nowy program dofinansowania przedsięwzięć energetycznych dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych (OSD). W ramach programu wspierane będą działania mające na celu poprawę parametrów jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz budowę systemu magazynowania.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało propozycję rozmieszczenia ogólnodostępnej infrastruktury ładowania oraz tankowania wodoru, która spełnia wymagania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych i uchylenia dyrektywy 2014/94/UE (AFIR).
Przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie na pokrycie kosztów w obszarze energetyki i środowiska w ramach programu FEnIKS. Na jakie inwestycje będzie przeznaczone wsparcie?
Do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie w połowie lipca wpłynęła informacja o pożarze w miejscowości Uniszki-Cegielnia. Pożar odpadów dotyczył nieczystości zmagazynowanych na terenie stacji przeładunkowej firmy zajmującej się zbieraniem odpadów.
W dniu 22 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa o rewitalizacji Odry. Ustawa wchodzi w życie 14 dni po ogłoszeniu z wyjątkami. Poszczególne przepisy zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r., 1 lipca 2024 r., 1 stycznia 2027 r. i 1 stycznia 2030 r.
Nowelizacja Prawa energetycznego wprowadziła nowy obowiązek sprawozdawczy związany z obrotem gazem ziemnym z zagranicą. Wymóg ten został wprowadzony przez dodanie do artykułu 49c ustępu 3 w nowelizacji.
Dnia 19 września 2023 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania wsparcia na projekty inwestycyjne o znaczeniu gospodarczym dla przejścia na gospodarkę o zerowej emisji netto.
Chodzi o projekty rozporządzeń Ministra Klimatu i Środowiska do ustawy o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz do ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021–2027. Czas na uwagi mija 22 września 2023 r.
Właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych, najemcy mieszkań komunalnych i wspólnoty od 3 do 7 lokali mieszkalnych mają szanse na dotacje do wymiany kopciuchów i poprawę efektywności energetycznej. Rusza program „Ciepłe Mieszkanie”, który przewiduje budżet wynoszący 1,75 mld zł.