Parlament przyjął reformę unijnego rynku energii elektrycznej
Reforma przyjęta przez Parlament Europejski 11 kwietnia 2024 r. sprawi, że unijny rynek energii elektrycznej będzie bardziej stabilny, przystępny cenowo i zrównoważony.
Nowe przepisy będą chronić konsumentów przed niestabilnymi cenami. Posłowie zapewnili, że konsumenci będą mieli prawo dostępu do umów ze stałą lub dynamiczną ceną oraz otrzymają ważne informacje na temat opcji, które podpisują. Dostawcy nie będą mogli jednostronnie zmieniać warunków umowy. Posłowie zapewnili również, że kraje UE będą mogły zakazać dostawcom odcinania dostaw energii elektrycznej potrzebującym wsparcia klientom, w tym podczas sporów między dostawcami a klientami.
Kontrakty różnicowe zachęcą do inwestycji w energię
Przepisy przewidują tak zwane "kontrakty różnicowe" (CfD) lub równoważne systemy o takich samych skutkach, aby zachęcić do inwestycji w energię. W przypadku kontraktu CfD organ publiczny rekompensuje producentowi energii zbyt gwałtowny spadek cen rynkowych, ale pobiera od niego płatności, jeśli ceny są zbyt wysokie. Wykorzystanie kontraktów CfD będzie dozwolone we wszystkich inwestycjach w nową produkcję energii elektrycznej, zarówno z energii odnawialnej, jak i jądrowej.
Kiedy ogłaszać kryzys cen energii elektrycznej?
W przepisach określono mechanizm ogłaszania kryzysu cen energii elektrycznej. W sytuacji bardzo wysokich cen i pod pewnymi warunkami Unia Europejska może ogłosić regionalny lub ogólnounijny kryzys cen prądu, umożliwiając państwom członkowskim podjęcie tymczasowych środków w celu ustalenia cen energii elektrycznej dla MŚP i energochłonnych odbiorców przemysłowych.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: europarl.europa.eu