TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Plany Neutralności Klimatycznej - kto zyska na ich złożeniu?

Prowadzący konkretne instalacje ciepłownicze mogą wystąpić o dodatkowy przydział uprawnień do emisji na lata 2026-2030 pod warunkiem przygotowania i przedłożenia właściwemu organowi Planu Neutralności Klimatycznej.

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/959 z 10 maja 2023 r. zmieniająca dyrektywę 2003/87/WE ustanawiającą system handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych w Unii oraz decyzję (UE) 2015/1814 w sprawie ustanowienia i funkcjonowania rezerwy stabilności rynkowej dla unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych wprowadziła tzw. zasady warunkowości przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji, które zakładają m.in. :

  • zmniejszenie o 20% przydziału uprawnień dla instalacji, w przypadku których poziom emisji gazów cieplarnianych jest wyższy niż 80. percentyl w odniesieniu do poziomu emisji dla odpowiednich wskaźników emisyjności dla produktów, przy czym aby nie stosować tego zmniejszenia, przedmiotowe instalacje muszą ustanowić Plan Neutralności Klimatycznej w odniesieniu do działalności takiej instalacji objętej dyrektywą,

  • możliwość przydziału dodatkowych 30% uprawnień dla instalacji ciepłowniczych w przypadku ustanowienia Planu Neutralności Klimatycznej oraz zrealizowania przez takie instalacje znaczącej redukcji emisji do roku 2030.

Jak złożyć Plan Neutralności Klimatycznej?

Minimalną zawartość i format Planu Neutralności Klimatycznej określa Rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2441 z 31 października 2023 r.

Opracowany i ustanowiony Planu Neutralności Klimatycznej należy przedłożyć do Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami wraz z wnioskiem o przydział uprawnień do emisji.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

Źródło: gov.pl/web/klimat

AUTOR Izabela Kunowska-Pokrop
Izabela Kunowska-Pokrop
wieloletni dziennikarz oraz autor tekstów z zakresu ochrony środowiska