Nowe przepisy unijne dotyczące ścieków komunalnych
W dniu 10 kwietnia 2024 r. Parlament Europejski zatwierdził nowe unijne przepisy dotyczące zbierania, oczyszczania i odprowadzania ścieków komunalnych.
Parlament przyjął porozumienie osiągnięte z Radą UE w styczniu 2024 roku w sprawie dyrektywy ściekowej.
Oczyszczanie ścieków rozłożone na lata
Jak czytamy na stronie Parlamentu Europejskiego, do 2035 roku ścieki komunalne zostaną poddane wtórnemu oczyszczeniu przed wprowadzeniem ich do środowiska, we wszystkich aglomeracjach o wydajności co najmniej 1000 RLM. Do 2039 roku trzeci stopień oczyszczania (tj. usuwanie azotu i fosforu) będzie stosowany we wszystkich oczyszczalniach ścieków o RLM od 150 tys., a do 2045 roku w oczyszczalniach powyżej 10 tys. RLM.
Dodatkowy, czwarty stopień oczyszczania mikrozanieczyszczeń będzie obowiązkowy dla wszystkich podmiotów o RLM powyżej 150 tys. (i ponad 10 000 RLM na podstawie oceny ryzyka) do 2045 roku.
Rozszerzona odpowiedzialność producentów
Ponadto dyrektywa ściekowa wprowadza rozszerzoną odpowiedzialność producenta na produkty lecznicze stosowane u ludzi oraz produkty kosmetyczne, mającą na celu pokrycie kosztów oczyszczania czwartego stopnia (usuwania mikrozanieczyszczeń ze ścieków komunalnych). Co najmniej 80% kosztów pokryją producenci.
“Kraje UE będą zobowiązane do promowania ponownego wykorzystania oczyszczonych ścieków ze wszystkich oczyszczalni ścieków komunalnych, w stosownych przypadkach, zwłaszcza na obszarach dotkniętych niedoborami wody.“ - nosi PEU.
Publikacja dyrektywy na Eur-Lex prawdopodobnie odbędzie się jesienią.
Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl |
Źródło: igwp.org.pl