Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOdbiorcy przemysłowi, którzy w 2024 roku zamierzają skorzystać z uprawnień w zakresie samodzielnej realizacji obowiązku uzyskania i umorzenia świadectw pochodzenia bądź uiszczenia opłaty zastępczej lub chcą skorzystać z możliwości zmniejszenia opłaty OZE lub opłaty kogeneracyjnej, do 30 listopada 2023 r. zobowiązani są złożyć Prezesowi URE odpowiednie oświadczenia.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji 26 października 2023 r. pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wymagań dotyczących pomiarów, rejestracji i sposobu obliczania ilości biogazu, biogazu rolniczego i biometanu, wytworzonych w instalacjach odnawialnego źródła energii z odnawialnych źródeł energii i transportowanych środkami transportu innymi niż sieci gazowe.
25 października 2023 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił nabór wniosków do programu „Pomoc dla przemysłu energochłonnego związana z cenami gazu ziemnego i energii elektrycznej w 2023 r.”
Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie ustanawiające standard europejskich zielonych obligacji. Zawiera ono ujednolicone wymogi, po spełnieniu których emitenci zrównoważonych środowiskowo obligacji mogliby stosować oznakowanie „europejska zielona obligacja” lub „EuGB”.
Do 6 listopada 2023 r. można składać uproszczone wnioski w programie „Innowacje dla Środowiska”. Program ma na celu wsparcie realizacji nowych technologii i przedsięwzięć w ochronie środowiska. Przewidziany budżet naboru to 1 mld zł.
19 października 2023 r. w Rządowym Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie udzielania pomocy inwestycyjnej na efektywne gospodarowanie zasobami i wspieranie przechodzenia na gospodarkę o obiegu zamkniętym w ramach regionalnych programów na lata 2021–2027.
Budżet programu „Mój Prąd” został zwiększony o 450 mln zł. Ponadto ci, którzy otrzymali już dofinansowanie do mikroinstalacji fotowoltaicznych z innych źródeł publicznych od 20 października 2023 r. mogą też ubiegać się o pieniądze z „Mojego Prądu” na dodatkowe urządzenia, które współpracują z fotowoltaiką.
Unia Europejska planuje zasadzić do 2030 roku na swoim terenie co najmniej 3 miliardy dodatkowych drzew. To część szerszych działań na rzecz odbudowy lasów UE i walki ze zmianami klimatycznymi - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.
17 października 2023 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził Instrukcję Ruchu i Eksploatacji Instalacji Magazynowych (IRiEIM) operatora systemu magazynowania paliw gazowych Gas Storage Poland. To pierwsza taka instrukcja dla instalacji magazynowania gazu ziemnego zatwierdzona przez regulatora.