Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazOd 14 czerwca 2024 r. producentów, dystrybutorów i importerów pomp ciepła obowiązują nowe zasady w programie „Czyste Powietrze”. Jakie zaszły zmiany?
Do 25 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii, który przewiduje zmiany w systemie rozliczeń net-billing i zasadach udzielania pomocy publicznej w sektorze energii.
Minister klimatu i środowiska w dniu 6 czerwca 2024 r. powołała Zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów. W jego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, miast, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych. Zespół będzie działał pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały.
Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził zaktualizowane Instrukcje Ruchu i Eksploatacji Sieci Dystrybucyjnej dla: ENERGA-OPERATOR, PGE Dystrybucja, ENEA Operator, Stoen Operator oraz TAURON Dystrybucja.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przestrzega przed klikaniem w linki „jak uniknąć podwyżki cen gazu / prądu / ciepła”. Od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym.
W dniu 31 maja 2024 r. Prezes URE zatwierdził zmianę Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej (IRiESP) dla spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne. Najistotniejsza zmiana dotyczy wprowadzenia do katalogu usług systemowych nowej usługi interwencyjnego ofertowego zwiększenia poboru mocy przez odbiorców, polegającej na zwiększeniu poboru mocy przez odbiorców na polecenie operatora systemu przesyłowego.
W dniu 1 maja 2024 r., przez siedem kolejnych godzin, na Towarowej Giełdzie Energii odnotowano ujemne ceny energii elektrycznej. Spowodowało to, że po raz kolejny znajdują zastosowanie przepisy ograniczające wsparcie dla producentów energii z odnawialnych źródeł w formie świadectw pochodzenia.
Do 17 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Tak donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Rada Unii Europejskiej przyjęła pod koniec maja 2024 roku rozporządzenie w sprawie eko projektu, które ustanawia wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki przygotował nowy wzór wniosku dla podmiotów, które chcą uzyskać wpis do rejestru klastrów energii. Aktualnie rozpatrywane sprawy o wpis do rejestru klastrów nie wymagają ponownego złożenia dokumentacji.