Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa stronie internetowej Urzędu Regulacji Energetyki jest już dostępny wzór raportu za 2023 rok dla jednostek sektora finansów publicznych, które miały obowiązek ograniczenia zużycia energii elektrycznej o 10 proc. w stosunku do zużycia w roku 2022.
W dniu 31 stycznia 2024 r. został opublikowany projekt priorytetowego programu wsparcia budowy i rozbudowy stacji ładowania dla transportu ciężkiego, opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Od 1 lutego 2024 r. firmy z branż, które szczególnie odczuły wzrost cen energii, mogą po raz kolejny wnioskować o pomoc z rządowego programu wsparcia. Będą mogły z niego skorzystać wszystkie firmy z sektorów: wydobywczego i przetwórstwa przemysłowego. To drugi nabór z programu przewidzianego na 2023 roku w ramach pomocy podstawowej.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska ruszyło z szerokimi konsultacjami dla usprawnienia programu Czyste Powietrze. Finansowanie programu będzie się odbywać ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz pieniędzy z Funduszy Europejskich na Infrastrukturę Klimat Środowisko.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami informuje, że będzie można złożyć sprawozdania CBAM za czwarty kwartał 2023 roku również po terminie 31 stycznia 2024 r. Wszystko przez błędy, które generuje rejestr przejściowy CBAM.
Jak podaje Prezes URE, najbliższa sesja aukcji dla nowych i znacznie zmodernizowanych jednostek kogeneracji odbędzie się między 18 a 20 marca 2024 r.
W trakcie konferencji prasowej w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu 31 stycznia 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała powstanie specjalnego zespołu w Ministerstwie i inicjatywę powołania zespołów lokalnych. Ich zadaniem będzie znalezienie rozwiązania problemu nielegalnych składowisk odpadów.
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami informuje, że został zgłoszony błąd w rejestrze przejściowym CBAM.
W związku z generowanymi przez rejestr przejściowy CBAM błędami Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami informuje, że rejestrem administruje i zarządza Komisja Europejska, a Krajowy ośrodek nie ma możliwości naprawienia zgłoszonych błędów. Stwierdzone błędy są zgłaszane Komisji Europejskiej w celu ich wyeliminowania.
W dniu 26 stycznia 2024 r. został opublikowany projekt priorytetowego programu wsparcia zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3, opracowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.