Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazNa posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o dialogu i strategicznym podejściu do lasów mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Co konkretnie zostało ustalone?
Gminy mają obowiązek przedłożenia Państwowemu Gospodarstwu Wodnemu Wody Polskie corocznie, nie później niż do 28 lutego, sprawozdania z realizacji krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych za rok ubiegły.
Jak donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska, nie ma podstaw do zmiany lokalizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Decyzja o lokalizacji elektrowni jądrowej w gminie Choczewo jest ostateczna.
Do NFOŚiGW dotarły informacje o trudnościach części wnioskodawców obecnego naboru działania FENX.02.05 z uzyskiwaniem deklaracji właściwego organu odpowiedzialnego za gospodarkę wodną, która stanowi załącznik do wniosku o dofinansowanie.
W dniu 22 stycznia 2024 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie wzorów wniosków o wypłatę wyrównania i wzoru wniosku o rozliczenie wyrównań.
Rada UE i Parlament Europejski 18 stycznia 2024 r. osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie norm emisji CO₂ dla pojazdów ciężkich. Nowe przepisy jeszcze bardziej ograniczą emisję CO₂ w sektorze transportu drogowego i wprowadzą nowe cele na 2030, 2035 i 2040 r.
Minister Klimatu i Środowiska 16 stycznia 2023 r. podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o wypłatę dodatku osłonowego, które zostanie opublikowane w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej.
W dniu 16 stycznia 2024 r. w Dzienniku Ustaw pojawił się jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska. W jednym akcie prawnym pojawiły się ostatnie zmiany dotyczące chociażby opakowań z tworzyw sztucznych czy szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.
Europosłowie przyjęli dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Dyrektywa ta będzie chronić konsumentów przed zwodniczymi praktykami rynkowymi i pomoże im świadomiej wybierać produkty.
Do 28 lutego 2024 r. przedsiębiorstwa zajmujące się wytwarzaniem, dystrybucją i przesyłaniem lub obrotem ciepłem powinny nadesłać do Urzędu Regulacji Energetyki sprawozdania ze swojej działalności w 2023 roku.