SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wytyczne dla operatorów systemów dystrybucyjnych - plan rozwoju sieci na lata 2026-2031

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wydał wytyczne dotyczące kierunku rozwoju sieci energetycznych oraz realizacji inwestycji priorytetowych, które operatorzy systemów dystrybucyjnych (OSD) muszą uwzględnić w swoich planach rozwoju na lata 2026-2031. Dokumenty te mają na celu zapewnienie spójnego i zrównoważonego rozwoju krajowej sieci energetycznej. 

Nowe kompetencje Prezesa URE 

W znowelizowanej w 2023 roku ustawie Prawo energetyczne poszerzono kompetencje Prezesa URE, co umożliwiło mu wydawanie „Wytycznych dotyczących kierunku rozwoju sieci i realizacji Inwestycji Priorytetowych dla Operatorów Systemów Dystrybucyjnych”. Celem tych wytycznych jest koordynacja działań OSD w taki sposób, aby rozwój sieci energetycznej w Polsce był systematyczny, spójny i odpowiadał na potrzeby polityki energetycznej państwa. 

Charakter wytycznych i system wynagradzania 

Choć wytyczne Prezesa URE mają charakter fakultatywny, ich realizacja jest powiązana z systemem wynagradzania. Taka forma zachęty ma na celu skłonienie przedsiębiorstw do aktywnego włączania się w realizację priorytetowych inwestycji, które są kluczowe dla zrównoważonego rozwoju energetycznego kraju. 

Adresaci wytycznych: duże i małe OSD 

Wytyczne oraz związane z nimi dokumenty są skierowane przede wszystkim do dużych operatorów systemów dystrybucyjnych, obsługujących co najmniej 100 tysięcy odbiorców. Dla nich przygotowano szczegółowe formularze i instrukcje, które obejmują między innymi:

  • kierunki rozwoju sieci,
  • inwestycje priorytetowe,
  • plany finansowe i inwestycyjne.

Małe OSD, obsługujące mniej niż 100 tysięcy odbiorców, również otrzymały wytyczne, choć w mniej rozbudowanej formie. Skupiają się one na zawartości planów rozwoju oraz ich aktualizacji, a także na raportowaniu realizacji tych planów. 

Podmioty wyłączone z obowiązku uzgadniania planów 

Nie wszystkie przedsiębiorstwa energetyczne są zobowiązane do uzgadniania swoich planów rozwoju z Prezesem URE. Wyłączenia dotyczą m.in. firm obsługujących mniej niż 300 odbiorców oraz operatorów systemów dystrybucyjnych, które uzyskały decyzję Prezesa URE o uznaniu ich za zamknięte systemy dystrybucyjne. 

Termin składania dokumentów 

Operatorzy systemów dystrybucyjnych mają czas na złożenie wymaganych dokumentów do Prezesa URE do 30 kwietnia 2025 roku. Ujednolicenie planów rozwoju ma na celu poprawę efektywności działań na poziomie krajowym oraz zapewnienie zgodności z krajową polityką energetyczną. Tym samym, działania te mają znaczący wpływ na rozwój zrównoważonej i odpowiedzialnej energetyki, odpowiadając na potrzeby zarówno przedsiębiorstw, jak i społeczeństwa w obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.ure.gov.pl

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."