Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRozwiązania osłonowe dla odbiorców gazu funkcjonujące w 2023 roku polegające w szczególności na stosowaniu ceny maksymalnej gazu w wysokości 200,17 zł/MWh oraz stawek opłat za dystrybucję w wysokości zatwierdzonej w ostatniej taryfie stosowanej w 2022 roku zostały przedłużone na pierwsze półrocze 2024 roku.
Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, zostaną wypłacone zaległe środki, ale także wdrożone długofalowe rozwiązania, które zapewnią płynność w finansowaniu programu „Czyste Powietrze”.
Od 1 stycznia 2024 r. w handlu i gastronomii, a także w automatach sprzedających produkty, pobierane są opłaty za pojemniki i kubki jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, w które pakowana jest żywność i napoje.
Prognoza w zakresie danych dotyczących ilości energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji, której sprzedaż może zostać objęta premią kogeneracyjną, wartości premii kogeneracyjnej, maksymalnej mocy zainstalowanej elektrycznej w nowych małych jednostkach kogeneracji lub znacznie zmodernizowanych małych jednostkach kogeneracji oraz jednostkowej wysokości premii gwarantowanej dla nowej małej jednostki kogeneracji, zmodernizowanej małej jednostki kogeneracji oraz znacznie zmodernizowanej małej jednostki kogeneracji.
W pierwszym tygodniu stycznia 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska otrzymało z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska informacje o zaległościach wypłat dotacji z programu Czyste Powietrze. W drugiej połowie poprzedniego roku przyjmowano do realizacji wnioski, nie mając na nie pokrycia finansowego.
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszły w życie przepisy art. 16 ustawy z 13 lipca 2023 r. o rewitalizacji rzeki Odry, zgodnie z którymi zakłady wprowadzające ścieki do wód lub ziemi, z uwzględnieniem wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej, są zobowiązane do wystąpienia z wnioskiem o zmianę pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie ścieków do wód lub ziemi przez uzupełnienie ich warunków w zakresie wprowadzania ścieków z przelewów burzowych kanalizacji ogólnospławnej.
Aukcja została przeprowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne 14 grudnia 2023 r. i zakończyła się w szóstej rundzie. W wyniku aukcji zawarto umowy ze 159 jednostkami rynku mocy, w tym 111 jednostkami fizycznymi z Polski oraz 48 jednostkami z Czech, Słowacji i Szwecji.
W związku z niepokojącymi działaniami związanymi ze sprzedażą oraz dofinansowywaniem w ramach programu „Czyste Powietrze” pomp ciepła, które w rzeczywistości nie spełniają deklarowanych w karcie produktu i etykiecie energetycznej parametrów, NFOŚiGW wypracował dodatkowe wymogi, które zaczną obowiązywać 1 kwietnia 2024 r.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło ograniczyć wyręby przewidziane na 2024 rok w najważniejszych polskich lasach. Główne powody ograniczenia wyrębów to ochrona cennych puszcz, zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych oraz deficytowość nadleśnictw.
W 2024 roku Najwyższa Izba Kontroli planuje przeprowadzenie dziewięćdziesięciu czterech kontroli. Plan pracy NIK obejmuje zarówno kontrole planowe, wynikające z analiz przeprowadzonych przez samą Izbę, jak i z sugestii przekazanych jej przez obie izby Parlamentu, Prezydenta, Premiera i Rzecznika Praw Obywatelskich. Planowane kontrole obejmą także kwestie środowiskowe oraz energetyczne.