Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWybrani przedsiębiorcy działający na rynku energii elektrycznej mają obowiązek zawierania umów umożliwiających wymianę informacji za pośrednictwem Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii do 3 kwietnia 2024 r.
Do 29 lutego 2024 r. przedsiębiorstwa energetyczne posiadające koncesję na przesyłanie lub dystrybucję ciepła w sieci ciepłowniczej mają obowiązek przekazać Prezesowi URE oraz ministrowi klimatu i środowiska pierwsze sprawozdanie z działań mających na celu osiągnięcie efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego podejmowanych w 2023 roku.
W dniu 20 lutego 2024 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało o przygotowaniu projektu zmian legislacyjnych, które umożliwiają wypłatę ze środków KPO pożyczek w euro na budowę morskich farm wiatrowych.
Pojawią się nowe programy priorytetowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Będą to Moja Elektrownia Wiatrowa, wsparcie zakupu lub leasingu pojazdów zeroemisyjnych kategorii N2 i N3 oraz wsparcie budowy lub rozbudowy ogólnodostępnej stacji ładowania dla transportu ciężkiego.
Jak zapowiedział 19 lutego 2024 r. wiceminister klimatu i środowiska Miłosz Motyka, do czerwca tego roku resort przygotuje projekt ustawy wiatrakowej, który będzie szeroko konsultowany.
W dniu 14 lutego 2024 r. komisja Envi, czyli europarlamentarna komisja ds. środowiska, przyjęła propozycje dotyczące nowego projektu dyrektywy odpadowej. Chodzi m.in. o wyższe cele redukcyjne dla odpadów żywnościowych oraz krótszy czas na wdrożenie Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta w obszarze tekstyliów.
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki opublikował listę przedsiębiorstw, które oferują bezzwrotne dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej w tym roku. Kto może skorzystać z tej pomocy?
O zmianach w systemie BDO i rozszerzeniu składu zespołu doradczego ds. systemowych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami m.in. mówiła wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska w trakcie konferencji prasowej 14 lutego 2024 r.
Unia Europejska wprowadziła obowiązek raportowania niefinansowego już w 2014 r. (dyrektywa 2014/95/UE). W Polsce jednak nie ma jeszcze takiego obowiązku. Kto i od kiedy będzie musiał to robić?
W czwartym kwartale 2023 r. średnia cena gazu ziemnego kupowanego w krajach Unii Europejskiej lub należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego wyniosła 201,2 zł/MWh i była ponad dwukrotnie niższa od średniej ceny tego paliwa w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak donosi Urząd Regulacji Energetyki.