TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Cyfrowe etykiety nawozów - Rada przyjęła nowe przepisy

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła nowe rozporządzenie dotyczące cyfrowego etykietowania produktów nawozowych. Nowe przepisy mają na celu modernizację obowiązujących norm i przyniosą korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom.

Nowe podejście do etykietowania

Nowe rozporządzenie wprowadza możliwość stosowania etykiet cyfrowych, co ma na celu redukcję kosztów, biurokracji oraz śladu środowiskowego związanych z produkcją nawozów. Etykiety cyfrowe będą dostępne co najmniej przez 10 lat od momentu wprowadzenia produktu na rynek. Mimo to, fizyczne etykiety będą nadal dostępne, zwłaszcza dla osób z ograniczonymi kompetencjami cyfrowymi lub preferujących tradycyjne metody.

Zastosowanie w praktyce

Cyfrowe etykiety będą obejmować informacje dostępne za pośrednictwem kodów QR lub kodów kreskowych, kierujących do odpowiednich stron internetowych. W przypadku produktów sprzedawanych luzem, niezbędne informacje będą również dostępne w formie fizycznej na miejscu sprzedaży. Komisja Europejska będzie miała możliwość aktualizowania wymogów dotyczących etykietowania cyfrowego za pomocą aktów delegowanych.

Kontekst regulacyjny i technologiczny

Wprowadzenie cyfrowych etykiet na nawozy jest kolejnym krokiem w kierunku nowoczesnych rozwiązań technologicznych w UE. Dotychczas cyfrowe etykiety stosowano m.in. do baterii, a obecnie rozważane jest ich zastosowanie także w innych produktach, takich jak detergenty czy kosmetyki. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie obowiązków etykietowania i obniżenie kosztów dla przedsiębiorstw, co przyniesie korzyści zarówno dużym, jak i małym oraz średnim firmom.

Nowe regulacje są odpowiedzią na potrzebę modernizacji i ułatwienia dostępu do informacji dla konsumentów, a także wsparcia dla przedsiębiorstw w dostosowaniu się do wymogów środowiskowych. Cyfrowe etykiety mogą stać się standardem w nadchodzących latach, co znacząco wpłynie na rynek produktów chemicznych w UE.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.consilium.europa.eu

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."