SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Rada UE przedstawiła swoje stanowisko na szczyt klimatyczny COP 26 - będzie wzmocniona reakcja na kryzys klimatyczny 

Rada UE zatwierdziła konkluzje określające stanowisko UE na konferencję ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP 26), która odbędzie się za 3 tygodnie w Glasgow. W konkluzjach podkreślono pilną potrzebę wzmocnienia globalnej reakcji na kryzys klimatyczny. Podkreślono też potrzebę uczciwej i sprawiedliwej transformacji klimatycznej na całym świecie.

Celem COP 26 jest połączenie wysiłków państw, tak by przyspieszyć realizację celów porozumienia paryskiego. Porozumienie paryskie zostało przyjęte w 2015 r. na konferencji ONZ w sprawie zmiany klimatu (COP 21) i weszło w życie 4 listopada 2016 r. Do tej pory przystąpiło do niego 197 stron. Wyznacza ono dwa główne cele. Pierwszy polega na ograniczeniu wzrostu średniej temperatury na świecie do poziomu znacznie niższego niż 2°C w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej oraz na dążeniu do ograniczenia tego wzrostu do 1,5°C. Drugi cel to przystosowanie się do nieuniknionych skutków zmiany klimatu oraz zapewnienie spójności przepływów finansowych z rozwojem odpornym na zmianę klimatu.

Głównym celem COP 26 jest zachęcenie stron konwencji do przedstawienia ambitnych wkładów z celami redukcyjnymi na 2030 rok oraz omówienie środków dostosowawczych, zwiększenie finansowania klimatycznego i ustalenie ostatecznego brzmienia zbioru paryskiej księgi zasad (szczegółowe zasady, dzięki którym można wprowadzić w życie porozumienie paryskie).

"Świat nie jest obecnie na dobrej drodze do utrzymania globalnego ocieplenia poniżej 1,5 stopnia. Aby temperatura naszej planety pozostała w bezpiecznych granicach, konieczne są dalsze wspólne wysiłki. Podczas COP 26 UE zwróci się do wszystkich stron porozumienia paryskiego o przedstawienie ambitnych krajowych celów redukcji emisji, a do krajów rozwiniętych – o zwiększenie międzynarodowego finansowania działań klimatycznych. Dzięki przyjętym dziś konkluzjom UE ma nie tylko wolę, ale również silny mandat do prowadzenia dyskusji we właściwym kierunku, którym są ochrona planety z korzyścią dla wszystkich i stanie po stronie krajów najbardziej narażonych na zmianę klimatu." - Andrej Vizjak, słoweński minister środowiska i planowania przestrzennego

Źródło:

https://www.consilium.europa.eu/

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.