SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Wody Polskie inwestują w rozwój nowoczesnych technologii

Żeby zwiększyć skuteczność ochrony mieszkańców kraju przez skutkami gwałtownych zjawisk atmosferycznych oraz efektywnie zarządzać wodami, Wody Polskie chcą zmodernizować i rozbudować Centra Operacyjne we Wrocławiu i Krakowie. Ponadto planują utworzyć ośrodki monitoringu dla jednostek w Gliwicach i Rzeszowie. Dzięki wprowadzeniu jednolitych i spójnych systemów teleinformatycznych, pracujących w czasie rzeczywistym, możliwe będzie wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej mieszkańców dorzeczy Odry i Wisły, a także usprawnienie odrzańskiej żeglugi śródlądowej.

Innowacyjne systemy pozwolą na sprawne i szybkie zbieranie danych z prognoz oraz tworzenie symulacji. Dzięki temu możliwe będzie szybkie reagowanie – wydawanie ostrzeżeń i podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowych, gdy najważniejszą rolę odgrywa czas. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej wspomagane będą systemem informatycznym do zarządzania obiektami hydrotechnicznymi, które umożliwią Wodom Polskim optymalne przeprowadzanie fal wezbraniowych oraz powodziowych na obiektach hydrotechnicznych położonych w dorzeczu Odry i Wisły na terenie południowej Polski. Będą one zarządzać zlewniami Odry i Wisły przez zbieranie i gromadzenie danych z prognoz i symulacji, co pozwoli usprawnić działania w zakresie wczesnego ostrzegania i wspomagania decyzji w sytuacjach kryzysowych. 

Monitoring 

Modernizacja Centrów Operacyjnych we Wrocławiu obejmie również stworzenie i wsparcie ośrodków monitoringu dla jednostek w Gliwicach i Rzeszowie, które funkcjonują w ramach systemów we Wrocławiu i Krakowie. Docelowo systemem Centrum Operacyjnego we Wrocławiu objętych będzie około 100 obiektów hydrotechnicznych oraz 64 obiekty mostowe na Odrzańskiej Drodze Wodnej, natomiast w Centrum Operacyjnym w Krakowie około 30 obiektów hydrotechnicznych.

Nowoczesny system umożliwi prezentację danych w czasie rzeczywistym. Będą one pobierane z czujników pomiarów hydrologicznych, a następnie przetwarzane, archiwizowane i udostępniane. Integracja budowanego systemu informatycznego z funkcjonującą obecnie aplikacją pod nazwą Informator Nawigacyjny rzeki Odry, pozwoli dodatkowo usprawnić i zoptymalizować proces informowania na temat aktualnych warunków nawigacyjnych na drogach wodnych. Zostaną udostępnione parametry istotne dla żeglugi, takie jak pomiar stanu wody z wodowskazów przy budowlach hydrotechnicznych czy pomiar głębokości tranzytowych. Automatyczne pozyskiwanie i przetwarzanie danych pomiarowych z obiektów hydrotechnicznych ma zostać ujednolicone z istniejącym oprogramowaniem Wód Polskich. 

Dodatkowe korzyści 

Dodatkową korzyścią z wdrożenia podsystemu informatycznego będzie również wymiana danych z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej Państwowego Instytutu Badawczego i podmiotami administrującymi zbiornikami energetycznymi. Ta innowacyjna technologia pozwoli też na współpracę z innymi instytucjami działającymi w sferze bezpieczeństwa osób i mienia, takimi jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Centra Zarządzania Kryzysowego i podmioty administrujące zbiornikami energetycznymi. Kontrakt 4B.1/1 „Modernizacja i wdrożenie systemów informatycznych wspomagających pracę operacyjną Centrów Operacyjnych Kraków i Wrocław wraz z dostawami niezbędnego sprzętu i oprogramowania” jest realizowany w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły (POPDOW). Zadanie jest współfinansowane ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu państwa. 

Jego zakończenie planowane jest na marzec 2023 roku. Wykonawcą jest GISPartner sp. z o.o. W grudniu 2020 roku podpisano umowę na unowocześnienie systemów chroniących przed powodzią unowocześnienie systemów chroniących przed powodzią, zaś w marcu 2021 roku podpisano także umowę na nowe łącza telekomunikacyjne dla Centrów Operacyjnych Ochrony Przeciwpowodziowej Wód Polskich w Krakowie i Wrocławiu, służące do komunikacji z obiektami hydrotechnicznymi zlokalizowanymi na południu kraju w dorzeczu Odry i Wisły.

https://www.wody.gov.pl/

 

AUTOR Anna Gnioska
Anna Gnioska
redaktor prowadząca Portalu Ochrony Środowiska. Wieloletni redaktor publikacji i autor tekstów z zakresu ochrony środowiska. Specjalizuje się w przepisach dotyczących gospodarki odpadowej.