Kiedy wydawanie bezpłatnych uprawnień emisji dla instalacji może być zawieszone?
Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami wyjaśnia, że właściwy organ może zawiesić wydawanie bezpłatnych uprawnień do emisji dla instalacji, dopóki nie stwierdzi, że nie ma wymogu dostosowania przydziału dla tej instalacji. Jaki jest warunek, by otrzymać uprawnienia?
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi wydawania uprawnień do emisji na rok 2022 KOBiZE wyjaśnia, że zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym Komisji (UE) 2019/1842 z 31 października 2019 r.: „Właściwy organ może zawiesić wydawanie bezpłatnych uprawnień do emisji dla instalacji, dopóki właściwy organ nie stwierdzi, że nie ma wymogu dostosowania przydziału dla tej instalacji albo Komisja przyjmie decyzję zgodnie z art. 23 ust. 4 rozporządzenia delegowanego (UE) 2019/331 dotyczącą dostosowań przydziału dla tej instalacji.”
Najpierw raport
W przepisach krajowych w ustawie z 12 czerwca 2015 o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych w art. 17 ust. 4 wprowadzony został dodatkowy warunek dotyczący wydawania uprawnień do emisji dla instalacji. Ogólnie uprawnienia są wydawane do 28 lutego każdego roku, jednak w przypadku instalacji wydawanie uprawnień do emisji następuje po złożeniu raportu dotyczącego poziomu działalności i opublikowaniu informacji w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego Ministra Klimatu i Środowiska.
Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji 2019/1842 raporty dotyczące poziomu działalności przedkładane są do 31 marca każdego roku, stąd też pierwsze wydania uprawnień do emisji mogą nastąpić dopiero po tym terminie. Natomiast w przypadku operatorów statków powietrznych, którzy nie mają takich obowiązków, wydanie następuje według ogólnej reguły.
Źródło: kobize.pl