Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Zbiorniki na paszę w przedsiębiorstwach rolniczych mogą wymagać specjalnych pozwoleń na emisję gazów i pyłów. Odpowiednie przepisy określają, kiedy konieczne jest uzyskanie zgłoszenia lub pozwolenia, a kiedy emisja nie wymaga uregulowania. W artykule przedstawiamy kluczowe informacje dotyczące tych wymogów.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się w grudniu projekt rozporządzenia Ministerstwa Klimatu i Środowiska, którego celem jest stworzenie prawnej możliwości udzielania finansowania w ramach KPO w formie instrumentów stanowiących pomoc publiczną oraz pomoc de minimis.
W środę 24 maja 2023 r. Komisja Ochrony Środowiska przyjęła swoje stanowisko w sprawie unijnych przepisów mających na celu dalsze ograniczanie zanieczyszczeń i kierowanie dużymi instalacjami rolno-przemysłowymi w ramach zielonej transformacji.
Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski uzgodnili wspólne stanowisko w sprawie zmiany dyrektywy o OZE. Na czym będą polegały zmiany?
Rada Unii Europejskiej w trakcie posiedzenia 28 marca 2023 r. przyjęła regulacje zakładające cel ograniczenia o 100% emisji CO2 w segmencie nowych pojazdów osobowych i dostawczych.
Projekt rozporządzenia UE w sprawie redukcji emisji metanu to pierwszy akt prawny bezpośrednio skierowany na ograniczenie emisji CH4 w sektorach ropy, gazu i węgla. Jednak zdaniem ekspertów Koalicji Klimatycznej rozporządzenie ma liczne wady.
Postępowanie kompensacyjne zgodnie z art. 225–229 ustawy Prawo ochrony środowiska (dalej: Poś) ma na celu ochronę powietrza oraz zapewnienie możliwości rozwoju działalności gospodarczych. Na czym ono dokładnie polega?
- decyzja upoważniająca do wprowadzania gazów i pyłów do powietrza. Należy ją uzyskać dla instalacji, z której odprowadzane są zanieczyszczenia w sposób zorganizowany (za pomocą wentylatorów, kominów, zaworów itp.), emitowane substancje objęte są poziomami dopuszczalnymi lub wartościami odniesienia oraz nie jest w niej prowadzona działalność wymieniona w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia
– właściciel nieruchomości, a jeżeli w ewidencji gruntów i budynków prowadzonej na podstawie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne ujawniono inny podmiot władający gruntem – podmiot ujawniony jako władający
– rodzaj i ilość wprowadzanych substancji lub energii w określonym czasie oraz stężenia lub poziomy substancji lub energii, w szczególności w gazach odlotowych, wprowadzanych ściekach oraz wytwarzanych odpadach
– dopuszczalne wielkości emisji
Dnia 31 października 2022 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z 26 października 2022 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji. Co się zmieniło?
- system, którym są objęte substancje inne niż gazy cieplarniane, ustanowiony w Rzeczypospolitej Polskiej w celu ograniczenia emisji tych substancji.
– najwyższe z określonych w konkluzjach BAT wielkości emisji powiązane z najlepszymi dostępnymi technikami, uzyskiwane w normalnych warunkach eksploatacji z wykorzystaniem najlepszej dostępnej techniki lub kombinacji najlepszych dostępnych technik
– wprowadzane bezpośrednio lub pośrednio, w wyniku działalności człowieka, do powietrza, wody, gleby lub ziemi:
a) substancji,
b) energii, takiej jak ciepło, hałas, wibracje lub pola elektromagnetyczne