TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

emisja zanieczyszczeń

Czy potrzebne jest pozwolenie na emisję gazów dla mobilnego odciągu

Pytanie: Czy firma, która wykorzystuje mobilny wentylator służący do odciągu związków z rozkładu polioksymetylenu (formaldehyd), powinna uzyskać pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza? Wentylator używany jest sporadycznie, jedynie w przypadku zmian technologicznych/prób (kiedy wzrasta temperatura i tworzywo zaczyna się rozkładać), w normalnym cyklu produkcyjnym nie jest używany (nie ma emisji formaldehydu). Jeśli pozwolenie jest wymagane, to jak zaklasyfikować ten rodzaj emitora? Jak określić jego lokalizację (ten sam wentylator używany jest przy różnych stanowiskach, w zależności od potrzeb)?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak zakwalifikować rodzaj emitora?
  • w jaki sposób dzielimy emitory?
  • jak przeprowadzić analizę rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń w powietrzu?


Przy rozpatrywaniu konieczności posiadania pozwolenia na emisję gazów i pyłów do powietrza trzeba przeanalizować następujące przepisy:

  1. Rozporządzenie ministra środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie przypadków,
    w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz.U. z 2010 r. nr 130, poz. 881), zgodnie z którym pozwolenia nie wymaga wprowadzanie gazów lub pyłów z instalacji do powietrza, jeżeli spełniony jest przynajmniej jeden z poniższych warunków:

  • gazy lub pyły są wprowadzane z instalacji do powietrza w sposób niezorganizowany, bez pośrednictwa przeznaczonych do tego celu środków technicznych lub
    za pośrednictwem wentylacji grawitacyjnej,

  • żadna z substancji wprowadzanych z instalacji do powietrza nie jest objęta poziomami dopuszczalnymi lub wartościami odniesienia w powietrzu,

  • instalacja stosowana jest wyłącznie do badania, rozwoju lub testowania nowych produktów lub procesów technologicznych przez okres nie dłuższy niż dwa lata.

  1. Rozporządzenie ministra środowiska z 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 poz. 1510).