SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Aktualności - Zarządzanie ochroną środowiska

Tematyka

Resort obiecuje wsiom wsparcie

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i podsekretarz stanu Anita Sowińska 20 marca 2024 r. spotkały się z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP. Rozmowy dotyczyły m.in. wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w zakresie transformacji energetycznej, zachowania bioróżnorodności i włączenia zielonej infrastruktury do strategii rozwojowych.

Zarządzanie ochroną środowiska

Dostawy surowców krytycznych uporządkowane prawnie

Rada Europejska przyjęła 18 marca 2024 r. rozporządzenie mające zapewnić bezpieczne i zrównoważone dostawy surowców krytycznych. Jest to ostatni krok w procesie decyzyjnym.

Energetyka

Mniejsza emisja z transportu drogowego

W dniu 14 marca 2024 r. europosłowie dali zielone światło dla nowych przepisów UE mających na celu zmniejszenie emisji spalin z samochodów osobowych, dostawczych, autobusów, ciężarówek i przyczep.

Zarządzanie ochroną środowiska

Wstępna wersja aktualizacji Krajowego planu w dziedzinie energii i klimatu trafiła do KE

„Krajowy plan w dziedzinie energii i klimatu do 2030 r.” to kluczowy dokument zarówno dla polskiej energetyki, jak i pozostałych sektorów gospodarki. Polska przygotowała wstępną wersję aktualizacji KPEiK, którą przekazano do Komisji Europejskiej 1 marca 2024 r. Wkrótce rozpoczną się szerokie konsultacje projektu.

Zarządzanie ochroną środowiska

Wsparcie dla funkcjonowanie sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało dofinansowanie z Unii Europejskiej na realizację projektu pt.: „Kontynuacja wsparcia funkcjonowania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju”.

Zarządzanie ochroną środowiska

Dyrektywa wzmacniająca prawa konsumentów w procesie transformacji ekologicznej zatwierdzona

Rada Unii Europejskiej 20 lutego 2024 r. przyjęła dyrektywę, która zwiększy prawa konsumentów poprzez zmianę dyrektywy o nieuczciwych praktykach handlowych i dyrektywy o prawach konsumentów oraz dostosuje te akty do transformacji ekologicznej i gospodarki o obiegu zamkniętym. 

Zarządzanie ochroną środowiska

NSA: proces zatwierdzania taryf wodno-ściekowych jest prawidłowy

W dniu 7 lutego 2024 r. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie w sprawie skargi Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie wniesionej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 23 marca 2023 r. Wyrok został uchylony. 

Zarządzanie ochroną środowiska

To za wcześnie, by Polska teraz ustalała cel redukcji na 2040

Komisja Europejska wydała 6 lutego 2024 r. komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego dla Unii Europejskiej na rok 2040. Komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych. 

Zarządzanie ochroną środowiska

Strategiczne podejście do lasów

Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o dialogu i strategicznym podejściu do lasów mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Co konkretnie zostało ustalone?

Zarządzanie ochroną środowiska

Opublikowano jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska

W dniu 16 stycznia 2024 r. w Dzienniku Ustaw pojawił się jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska. W jednym akcie prawnym pojawiły się ostatnie zmiany dotyczące chociażby opakowań z tworzyw sztucznych czy szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.

Zarządzanie ochroną środowiska