Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazDo 17 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do projektu nowelizacji ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw. Zmiany mają wzmocnić środowiskowy wymiar polityki miejskiej i ekologiczną transformację miast oraz przyczynić się do poprawy jakości powietrza. Tak donosi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Rada Unii Europejskiej przyjęła pod koniec maja 2024 roku rozporządzenie w sprawie eko projektu, które ustanawia wymogi dotyczące zrównoważonych produktów. Nowy akt obejmuje już nie tylko produkty energetyczne, ale wszelkiego rodzaju towary wprowadzane na rynek UE.
Wspólna strategia Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na najbliższe cztery lata była omawiana podczas spotkania z kierownictwem Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Dokument jest na końcowym etapie prac.
W tym roku także są zapowiadane fale letnich pożarów. Dlatego w tym tygodniu Unia Europejska przygotowuje się do przyszłych akcji gaszenia pożarów, by skuteczniej chronić społeczności i środowisko.
W dniu 20 maja 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła premierowi propozycje działań resortu. Ministerstwo między innymi planuje zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że została opublikowana nowa Dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i F-gazów.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła 7 maja 2024 r. konkluzje w sprawie sprawozdania rocznego za 2023 rok dotyczącego wdrażania instrumentów działań zewnętrznych Unii Europejskiej w 2022 roku. Przedstawiła zalecenia dotyczące np. dalszego rozwijania działań w reakcji na zmianę klimatu i chroniących różnorodność biologiczną, tak by osiągnąć uzgodnione cele.
W dniu 2 maja 2024 r. Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podpisał porozumienie dotyczące partnerstwa przy realizacji projektu prośrodowiskowego LIFE Drawa Bis. Projekt współfinansowany ze środków unijnych zakłada poprawę jakości wód i warunków środowiskowych w zlewni Drawy.
Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce, kontynuacja moratorium w sprawie ograniczenia wycinki drzew, a także „mapa drogowa” dla obszarów cennych przyrodniczo – to najnowsze działania ogłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 kwietnia 2024 r.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła podczas spotkania, że Ogólnopolska Narada o Lasach to odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej.