Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 20 maja 2024 r. minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska przedstawiła premierowi propozycje działań resortu. Ministerstwo między innymi planuje zaostrzenie kar za nielegalne składowanie odpadów.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że została opublikowana nowa Dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i F-gazów.
Rada Unii Europejskiej zatwierdziła 7 maja 2024 r. konkluzje w sprawie sprawozdania rocznego za 2023 rok dotyczącego wdrażania instrumentów działań zewnętrznych Unii Europejskiej w 2022 roku. Przedstawiła zalecenia dotyczące np. dalszego rozwijania działań w reakcji na zmianę klimatu i chroniących różnorodność biologiczną, tak by osiągnąć uzgodnione cele.
W dniu 2 maja 2024 r. Wiceprezes Wód Polskich Mateusz Balcerowicz podpisał porozumienie dotyczące partnerstwa przy realizacji projektu prośrodowiskowego LIFE Drawa Bis. Projekt współfinansowany ze środków unijnych zakłada poprawę jakości wód i warunków środowiskowych w zlewni Drawy.
Utworzenie lasów społecznych w dziewięciu lokalizacjach w Polsce, kontynuacja moratorium w sprawie ograniczenia wycinki drzew, a także „mapa drogowa” dla obszarów cennych przyrodniczo – to najnowsze działania ogłoszone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska 25 kwietnia 2024 r.
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska podkreśliła podczas spotkania, że Ogólnopolska Narada o Lasach to odpowiedź na potrzebę dialogu ze społeczeństwem na temat sposobu prowadzenia gospodarki leśnej.
W dniu 3 kwietnia 2024 r. odbyło się posiedzenie Kapituły Polskiego Rejestru Czystszej Produkcji i Odpowiedzialnej Przedsiębiorczości. Głównym tematem było zapobieganie zanieczyszczeniom i marnotrawstwu zasobów.
Rada Unii Europejskiej przyjęła 25 kwietnia 2023 r. kluczowe akty prawne będące elementami pakietu Fit For 55. Przyjęte elementy obejmują rewizję unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji, mechanizm CBAM oraz rozporządzenie ustanawiające Społeczny Fundusz Klimatyczny.
Przyjęte dyrektywy i rozporządzenia zostaną podpisane przez Radę i Parlament Europejski, a następnie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE.
W trakcie spotkań z przedstawicielami strony ukraińskiej, które odbyły się 28 marca 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Klimatu i Środowiska, podpisano porozumienie o współpracy polsko-ukraińskiej w dziedzinie energii (tzw. Memorandum of Understanding).
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska i podsekretarz stanu Anita Sowińska 20 marca 2024 r. spotkały się z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP. Rozmowy dotyczyły m.in. wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w zakresie transformacji energetycznej, zachowania bioróżnorodności i włączenia zielonej infrastruktury do strategii rozwojowych.