Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazRozpoczęły się konsultacje społeczne projektu wytycznych i rekomendacji dotyczących procesu wzmocnienia ochrony lasów o szczególnych walorach przyrodniczych i ważnych społecznie. Uwagi można przesyłać do 15 sierpnia 2024 r.
Konieczność przygotowania projektu wynika z obowiązku wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2668 z 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy.
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji 5 lipca 2024 r. został udostępniony projekt ustawy o zmianie ustawy o zarządzaniu kryzysowym oraz niektórych innych ustaw, mający na celu wdrożenie rozwiązań zapewniających podstawy zarządzania ryzykiem.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad narzędziami, które pozwolą skutecznie chronić zieleń przed nadmierną i nieuzasadnioną wycinką lub zniszczeniem. W tym celu powołano zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów, który będzie łączył środowiska naukowe, eksperckie, rządowe, samorządowe i pozarządowe.
Od 1 lipca 2024 r. (poniedziałek) w Warszawie działać będzie pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). Strefa obejmie większość Śródmieścia oraz fragmenty sąsiadujących dzielnic. Celem tego przedsięwzięcia jest ograniczenie wjazdu pojazdów emitujących najwięcej trujących spalin, co przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza i poprawy zdrowia mieszkańców.
W 19 miejscowościach powstaną Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu, które pozwolą przygotować się społecznościom lokalnym do zmian klimatycznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył na ten cel 2,8 mln zł ze środków programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę Klimat, Środowisko.
W dniu 19 czerwca 2024 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów. Jakie zmiany wprowadza nowa ustawa?
Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało nowelizację ustawy o lasach oraz ustawy o ochronie przyrody. Celem jest usunięcie nieprecyzyjnych i niewłaściwych zapisów dotyczących społecznego nadzoru nad lasami.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska projektuje jeden rodzaj nalepki uprawniającej do stref czystego transportu, aby mogły z niego korzystać różne miasta w Polsce. To ułatwi życie i obniży koszty wprowadzania SCT.
Minister klimatu i środowiska w dniu 6 czerwca 2024 r. powołała Zespół do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów. W jego skład weszli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, miast, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych. Zespół będzie działał pod przewodnictwem wiceministra klimatu i środowiska, Głównego Konserwatora Przyrody, Mikołaja Dorożały.