SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

UE potwierdza zobowiązanie do ochrony jednej trzeciej planety do 2030 roku

Unia Europejska potwierdziła swoje zaangażowanie w globalne działania na rzecz ochrony różnorodności biologicznej. W ramach zbliżającej się Konferencji Stron Konwencji o Różnorodności Biologicznej (COP 16), która odbędzie się w Kolumbii, UE zobowiązała się do objęcia ochroną 30% powierzchni Ziemi, w tym lądów i oceanów, do 2030 roku. Zatwierdzone przez Radę konkluzje wyznaczają stanowisko negocjacyjne Unii w tych kluczowych rozmowach.

Konwencja ONZ o różnorodności biologicznej została otwarta do podpisu podczas Szczytu Ziemi w Rio de Janeiro w 1992 roku i weszła w życie rok później. UE i jej państwa członkowskie są stronami konwencji, która ma na celu ochronę różnorodności biologicznej, zrównoważone korzystanie z jej zasobów oraz uczciwy podział korzyści z ich wykorzystania. Protokół kartageński wszedł w życie w 2003 roku, a protokół z Nagoi w 2014 roku. W 2022 roku na COP 15 uzgodniono nowe globalne ramy różnorodności biologicznej, których realizacja będzie przedmiotem dyskusji na COP 16.

Konieczność pilnych działań w obliczu utraty bioróżnorodności

Ciągła utrata różnorodności biologicznej stanowi jedno z największych zagrożeń dla planety i ludzkości. Aby skutecznie stawić czoła temu wyzwaniu, niezbędne są transformacyjne zmiany na poziomie globalnym, nie tylko krajowym. Rada UE podkreśla, że pełne wdrożenie globalnych ram różnorodności biologicznej, przyjętych na poprzedniej edycji konferencji w 2022 roku COP 15, jest kluczowe do zahamowania tej destrukcji i skierowania środowiska naturalnego na ścieżkę odbudowy.

Zintegrowane podejście i efektywne monitorowanie postępów

Jednym z priorytetów COP 16 będzie ocena postępów w realizacji celów dotyczących ochrony przyrody. Unia Europejska stawia na solidny, przejrzysty proces przeglądu osiągnięć, który umożliwi ocenę skuteczności działań na rzecz różnorodności biologicznej. Rada wskazuje na konieczność integracji polityki ochrony środowiska ze wszystkimi sektorami gospodarczymi, aby przeciwdziałać utracie różnorodności biologicznej, degradacji ekosystemów i zmianie klimatu.

Protokół kartageński i protokół z Nagoi

Podczas COP 16 poruszona zostanie także kwestia pełnego wdrożenia protokołów kartageńskiego i z Nagoi. Protokół kartageński dotyczy bezpieczeństwa biologicznego, w szczególności postępowania z organizmami zmodyfikowanymi genetycznie, które mogą mieć negatywny wpływ na środowisko i zdrowie człowieka. Z kolei protokół z Nagoi skupia się na uczciwym podziale korzyści wynikających z wykorzystania zasobów genetycznych.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.consilium.europa.eu

Słowa kluczowe:
bioróżnorodność
AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."