Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazKomisja Europejska wydała 6 lutego 2024 r. komunikat zawierający pierwszą propozycję celu klimatycznego dla Unii Europejskiej na rok 2040. Komunikat jest otwarciem debaty publicznej, a nie wiążącym dokumentem prawnym. Jego opublikowanie nie oznacza konieczności realizacji propozycji w nim zawartych.
Na posiedzeniu sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa o dialogu i strategicznym podejściu do lasów mówił Mikołaj Dorożała, wiceminister klimatu i środowiska. Co konkretnie zostało ustalone?
W dniu 16 stycznia 2024 r. w Dzienniku Ustaw pojawił się jednolity tekst ustawy - Prawo ochrony środowiska. W jednym akcie prawnym pojawiły się ostatnie zmiany dotyczące chociażby opakowań z tworzyw sztucznych czy szczególnej ochrony niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 roku.
Europosłowie przyjęli dyrektywę, która poprawi oznakowanie produktów i zakaże pseudoekologicznego marketingu. Dyrektywa ta będzie chronić konsumentów przed zwodniczymi praktykami rynkowymi i pomoże im świadomiej wybierać produkty.
Ministerstwo Klimatu i Środowiska postanowiło ograniczyć wyręby przewidziane na 2024 rok w najważniejszych polskich lasach. Główne powody ograniczenia wyrębów to ochrona cennych puszcz, zachowanie lasów wykorzystywanych przez wielotysięczne aglomeracje, lasów uzdrowiskowych oraz deficytowość nadleśnictw.
Minister Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała dyskutowali 4 i 5 stycznia 2024 r. w Białowieży o przyszłości Puszczy Białowieskiej z lokalnymi społecznościami, przedstawicielami świata nauki, organizacji pozarządowych, leśników i samorządu. Ogłoszono rozpoczęcie prac nad Konstytucją dla Puszczy Białowieskiej.
W dniu 1 stycznia 2024 r. zostanie uruchomiona usługa pozwalająca na uzyskanie dostępu do rejestru przejściowego CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanizm).
Kwestie dotyczące opakowań i odpadów opakowaniowych, monitorowania i odporności gleb oraz lasów to główne tematy posiedzenia Rady UE ds. Środowiska (ENVI), które odbyło się 18 grudnia 2023 r. w Brukseli. Wzięła w nim udział wiceminister klimatu i środowiska Anita Sowińska.
Rada Ministrów 8 grudnia 2023 r. przyjęła projekty ustaw złożone przez ministra klimatu i środowiska, które dotyczą nowelizacji przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, a także ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych.
Rada UE przyjęła wspólne stanowisko w sprawie nowych zasad rozliczania emisji gazów cieplarnianych pochodzących z usług transportowych. Ma to na celu wesprzeć upowszechnianie w Europie bardziej ekologicznego transportu i osiągnąć unijne cele neutralności klimatycznej.