Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazW dniu 16 listopada 2023 r. Parlament Europejski zawarł porozumienie z Radą UE dotyczące projektu dyrektywy, zastępującej dyrektywę z 19 listopada 2008 r. w sprawie ochrony środowiska poprzez prawo karne. Komisja Europejska postanowiła zainicjować zaostrzenie prawa w odpowiedzi na wzrost wymierzonej w środowisko przestępczości.
1 stycznia 2023 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii z 15 grudnia 2022 r. w sprawie książki obiektu budowlanego oraz systemu Cyfrowa Książka Obiektu Budowlanego, które określa zasady funkcjonowania elektronicznej książki obiektu budowlanego.
Parlament Europejski przyjął regulację w sprawie wprowadzenia nowych zasobów własnych. Oznacza to, że kraje UE będą miały obowiązek przekazywać 30% środków z ETS do unijnego budżetu. Co jeszcze się zmieni?
Artykuł informuje o opublikowaniu jednolitego tekstu ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska. Tekst ustawy integruje poprzednie przepisy z nowymi regulacjami dotyczącymi ochrony środowiska, między innymi zmiany wprowadzone ustawą z 22 lipca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej.
W dniu 6 listopada 2023 r. rozpoczęły się konsultacje społeczne projektu Planu zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Białowieża Forest (część polska).
Unia Europejska planuje zasadzić do 2030 roku na swoim terenie co najmniej 3 miliardy dodatkowych drzew. To część szerszych działań na rzecz odbudowy lasów UE i walki ze zmianami klimatycznymi - podaje Ministerstwo Zdrowia.
Jak wynika z Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, do końca tego roku ma zostać wydane rozporządzenie w sprawie opłaty produktowej dla poszczególnych rodzajów opakowań. Opłata produktowa to rodzaj kary dla przedsiębiorców za brak realizacji celów określonych w tzw. ustawie kaucyjnej.
Unia Europejska w październiku 2023 roku ustanowiła pierwszy na świecie standard obligacji ekologicznych, aby powstrzymać przedsiębiorstwa praktykami greenwashingu. Czym są zielone obligacje?
W dniu 12 września 2023 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Wreszcie Polska będzie mogła zrealizować wymogi unijnej dyrektyw w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko.
W Monitorze Polskim 4 września 2023 r. pojawiło się obwieszczenie Minister Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości stawek opłat za korzystanie ze środowiska w 2024 roku. Jakie to będą stawki?