SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • Kopiuj
  • A+A-

Nowe zasady UE dotyczące chemikaliów

Rada Unii Europejskiej przyjęła rozporządzenie dotyczące klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji chemicznych - rozporządzenie CLP. Jest to ostatni etap procesu legislacyjnego, który ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w obrocie chemikaliami.

Nowe przepisy a ochrona zdrowia i środowiska

Rozporządzenie CLP aktualizuje przepisy unijne z 2008 roku, wprowadzając zmiany mające na celu dostosowanie regulacji do współczesnych form handlu, takich jak sprzedaż internetowa i zakupy w punktach napełniania. Zawarte w nim przepisy mają poprawić przejrzystość i czytelność oznakowania chemikaliów, w tym również etykiet cyfrowych. Nowe prawo wspiera także ideę gospodarki o obiegu zamkniętym, zapewniając tym samym lepszą ochronę zdrowia publicznego przed zagrożeniami związanymi z używaniem substancji chemicznych.

Nowelizacja rozporządzenia CLP oraz planowane zmiany w rozporządzeniu REACH są kluczowymi elementami strategii chemicznej UE na rzecz zrównoważoności, która stanowi integralną część europejskiego Zielonego Ładu.

Odpowiedź na nowe zagrożenia

Dotychczasowe regulacje nie w pełni odpowiadały na wyzwania związane z nowymi zagrożeniami, takimi jak substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego czy długotrwałe skutki ekspozycji na niektóre chemikalia. Nowe rozporządzenie wprowadza mechanizmy szybszego zgłaszania i klasyfikacji substancji szkodliwych. Co więcej, nowe przepisy obejmują wprowadzenie dobrowolnego systemu etykiet cyfrowych oraz regulacje dotyczące chemikaliów dostępnych w punktach napełniania.

Zasady dla substancji o pochodzeniu botanicznym

Rozporządzenie obejmie wszystkie substancje chemiczne, jednak przewidziano pięcioletnie odstępstwo dla substancji pochodzenia botanicznego, które nie zostały chemicznie zmodyfikowane. Po upływie tego okresu możliwe będą dalsze zmiany przepisów w oparciu o nowe badania naukowe.

Teraz o takich newsach możesz dowiadywać się jako pierwszy! Jak? Pobierz darmową aplikację „Twój asystent” i od dziś bądź zawsze na bieżąco! Więcej dowiesz się tutaj >> https://twojasystent.pl

Źródło:

www.consilium.europa.eu

AUTOR Anna Szymanek
Anna Szymanek
Specjalistka z zakresu gospodarki odpadami. Bada naukowo alternatywne źródła białka oraz przetwarzanie bioodpadów przy użyciu owadów. Jest propagatorką ochrony środowiska i ekologicznego podejścia do życia."