SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Kartony z odzysku można wykorzystać ponownie

Pytanie: Czy kartony, które otrzymuję z przesyłką od firmy X, mogę wykorzystywać do pakowania naszych produktów? Czy trzeba się z tego jakoś rozliczać (jako wprowadzający produkty w opakowaniach?
Pytania i odpowiedziOpakowania

Magazynowanie zużytych baterii i akumulatorów oraz elektroodpadów - szukamy wytycznych

Ogólne zasady magazynowania odpadów opisane są w art. 25 ustawy o odpadach. W przypadku niektórych rodzajów odpadów, dodatkowych wymagań można szukać w ustawach szczegółowych. Tak będzie np. w przypadku zużytych baterii oraz zużytego sprzętu elektrycznego. Analizując te ustawy, trzeba jednak uwzględnić rodzaj prowadzonej działalności w zakresie gospodarowania odpadami. 

Porada ekspertaBaterie i akumulatory

Chcesz skorzystać z dotacji na ochronę środowiska - podpowiadamy jak się przygotować do oceny potencjału beneficjenta

Wieloletnie doświadczenie instytucji i organizacji wspierających finansowo projekty społeczne i inwestycyjne zaowocowało szeroką wiedzą na temat mocnych i słabych stron różnych aspektów ich realizacji. A to oznacza, że wnioski są oceniane bardziej rygorystycznie. Wnikliwej analizie są też poddawane zdolności projektodawców do efektywnej realizacji finansowanych zadań. Na czym polega ocena potencjału beneficjenta i czy można się do niej jakoś przygotować?

Porada ekspertaDotacje i pożyczki

System REACH – czy każdy producent musi się rejestrować?

Pytanie: Proszę o informację, czy wszyscy producenci substancji chemicznych muszą się rejestrować w systemie REACH? Nawet jeśli te substancje nie są niebezpieczne? Czy taka rejestracja jest płatna?
Pytania i odpowiedziSubstancje i mieszaniny

Weryfikacja sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych − jakich danych może zażądać organ

Przed nami kolejny termin składania sprawozdań z odbioru nieczystości ciekłych. Zestawienie za III kwartał 2021 roku trzeba złożyć do 31 października 2021 roku. A jak wygląda weryfikacja takich sprawozdań? Czy możesz być zmuszony do wysłania dodatkowych danych?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Co kryje się pod pojęciem istotnej zmiany instalacji

Prowadzący instalację niewymagającej pozwolenia jest obowiązany do dokonania zgłoszenia jeszcze przed rozpoczęciem jej eksploatacji. Zgłoszenie jest wymagane również wtedy, gdy doszło do istotnej zmiany instalacji. Co rozumiemy pod pojęciem istotnej zmiany instalacji i jakie dane powinno zawierać takie zgłoszenie?

Porada ekspertaPozwolenia zintegrowane

Czy można sprzedawać wyprodukowaną przez siebie energię sąsiadowi?

Obecnie prosumenci nie mogą sprzedawać ani udostępniać nadwyżek wytworzonej energii. Mogą natomiast magazynować jej nadwyżki w zasobach zakładu energetycznego – tak, by potem wykorzystać ją do realizacji własnych, bieżących potrzeb.

Porada ekspertaEnergetyka
27.09.2021

Odpady weterynaryjne wytwarzane w instalacji czy poza instalacją – jak to ująć w sprawozdaniu

Roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i gospodarowaniu nimi musi sporządzać każdy wytwórca odpadów zobowiązany do prowadzenia ewidencji. Jego wypełnienie, niekiedy wiąże się z pewnymi problemami, ponieważ jednym z jego etapów jest deklaracja, czy odpady zostały wytworzone w instalacji czy poza instalacją. Jak zakwalifikować w prawidłowy sposób odpady, czy są wytworzone w instalacji czy też poza nią?

Porada ekspertaBDO
27.09.2021

Ratunku wylał się olej – sposoby na zabezpieczenie przed wyciekiem

Przedsiębiorcy często zapominają o dostosowaniu urządzeń lub środków do zbierania wycieków, do ilości magazynowanych olejów odpadowych. Niewłaściwe gromadzenie zużytego oleju może przyczynić się do skażenia otaczającego środowiska naturalnego, a w efekcie stanowi duże zagrożenie dla zdrowia i życia organizmów żywych. Podpowiemy, jakie są możliwości szybkiego wychwycenia rozlewisk oleju.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Kiedy uchwała w sprawie sposobu naliczania opłat za odbiór odpadów może być unieważniona - analiza błędów

Różnicowanie opłat ze względu na wiek mieszkańców, wielkość lokalu, ilość zużytej wody - to tylko niektóre błędy, jakie popełniły gminy opracowując uchwały dotyczące sposobu naliczania opłat  za odbiór odpadów. Piszemy o nich, by Cię przestrzec i jednocześnie zwrócić uwagę, jakich czynników przy ustalaniu opłat nie brać pod uwagę. 

Porada ekspertaGospodarka odpadami
21.09.2021