SZKOLENIE: SPECJALISTA DS. OCHRONY ŚRODOWISKA I GOSPODARKI ODPADAMI W FIRMIE Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

TEMATYKA

Tematyka

Ustawa Prawo ochrony środowiska: najważniejsze przepisy - webinar

Obejrzyj webinar poświęcony ustawie Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001 r., która reguluje podstawowe zasady postępowania z zasobami środowiska na terenie Polski. Podczas webinaru ekspertka przedstawia najważniejsze przepisy ustawy, z punktu widzenia podmiotów korzystających ze środowiska – zarówno przedsiębiorców, jak i osób fizycznych oraz organów administracji. Zostaną formy korzystania ze środowiska, warunki eksploatacji instalacji, wymagania dotyczące uzyskiwania stosownych decyzji administracyjnych, obowiązki związane z przeglądami ekologicznymi oraz procedury postępowania w przypadku wystąpienia awarii.

Porada videoDecyzje administracyjne

Zabrudzona odzież medyczna – odpad medyczny czy tekstylny?

Czy zabrudzona odzież medyczna to odpad medyczny czy tekstylny? To pytanie często pojawia się w praktyce funkcjonowania placówek ochrony zdrowia. Właściwa klasyfikacja odpadu i jego prawidłowe zagospodarowanie jest istotne w kontekście bezpieczeństwa sanitarnego, ale także zgodności z przepisami. Odpowiedź nie zawsze jest oczywista, dlatego warto przeanalizować konkretne przypadki oraz akty prawne.

Porada ekspertaGospodarka odpadami

Pozwolenia i zgłoszenia wodnoprawne według nowych wytycznych

W ubiegłym roku Wody Polskie zrealizowały projekt we współpracy z ekspertami, dotyczący procesu uzyskiwania pozwoleń wodnoprawnych. Szczególną uwagę poświęcono sposobom unikania błędów podczas wypełniania i kompletowania dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Przedstawiamy przegląd najważniejszych zagadnień poruszonych w trakcie realizacji projektu.

Porada ekspertaPozwolenia wodnoprawne
16.04.2025

Rozszerzona odpowiedzialność producenta – obowiązki, przepisy i nadchodzące zmiany

Rozszerzona odpowiedzialność producenta (ROP) to zasada polityki środowiskowej, która nakłada na producentów większą odpowiedzialność za cały cykl życia produktów – zwłaszcza za etap gospodarowania odpadami, czyli zbiórkę, recykling i utylizację. Zakłada, że producenci ponoszą odpowiedzialność nie tylko za jakość i funkcjonalność swoich wyrobów, ale także za to, co dzieje się z nimi po zużyciu.wyjaśniamy, na czym polega ROP, jak wygląda jego realizacja w Polsce i jakie zmiany czekają przedsiębiorców w najbliższej przyszłości.

Porada ekspertaSystemy zarządzania

Ustawa Prawo ochrony środowiska – najważniejsze przepisy

Ustawa Prawo ochrony środowiska (dalej: P.o.ś.) to fundament krajowego systemu ochrony środowiska, określający zasady, obowiązki i wymagania wobec podmiotów prowadzących działalność mogącą oddziaływać na otoczenie i środowisko naturalne. Przedstawiamy najważniejsze przepisy dotyczące m.in. emisji substancji i energii, eksploatacji instalacji, zapobiegania awariom przemysłowym, obowiązków sprawozdawczych, a także systemu kontroli i sankcji.

Porada ekspertaKorzystanie ze środowiska i opłata środowiskowa

Czy Polska jest gotowa na długie susze i nagłe powodzie?

Od lat w Polsce obserwujemy coraz częstsze i dłuższe okresy suszy, przeplatane gwałtownymi powodziami. Sytuacja ta wynika z postępujących zmian klimatu i błędów w gospodarowaniu wodą. Choć istnieją plany przeciwdziałania skutkom suszy, ich skuteczność budzi wiele wątpliwości. Jakie działania są podejmowane, a co jeszcze można zrobić, aby poprawić retencję i zarządzanie wodą w kraju? Czy grozi nam susza hydrogeologiczna i powódź trzystuletnia?

Porada ekspertaOchrona wody
07.04.2025

Nowe zasady oceny zanieczyszczenia powierzchni ziemi – kogo i czego dotyczą?

Od 15 maja 2025 r. zaczną obowiązywać znowelizowane przepisy rozporządzenia regulującego ocenę zanieczyszczenia powierzchni ziemi. Zmiany dotyczą m.in. sposobu klasyfikacji gruntów, metod badań i kryteriów dopuszczalnych zawartości substancji powodujących ryzyko. Nowe regulacje będą miały zastosowanie w wielu sytuacjach – od sprzedaży nieruchomości po realizację inwestycji.

Porada ekspertaOchrona gleby
03.04.2025

Odbiór odpadów medycznych od pacjentów – czy szpital może przyjmować zużyte peny?

Pytanie: Szpital prowadzi programy lekowe, w ramach których pacjenci otrzymują leki w jednorazowych wstrzykiwaczach (penach) i samodzielnie aplikują je w domu. Czy szpital może prowadzić odbiór odpadów medycznych od pacjentów i czy ciąży na nim taki obowiązek?
Pytania i odpowiedziOdpady niebezpieczne

Recykling wody w przedsiębiorstwach – technologie obiegu zamkniętego

Woda w środowisku znajduje się w ciągłym ruchu. Jej obieg jest procesem nieustannego oczyszczania i ponownego wykorzystania. Recykling wody w przemyśle jest więc „naturalnym” podejściem do powstających strumieni wód zużytych w różnych procesach technologicznych.

Porada ekspertaEmisja ścieków

Obowiązek rejestracji BDO dla salonów fryzjerskich od 2025 roku

 Od 1 stycznia 2025 roku zmieniły się przepisy dotyczące ewidencji odpadów. W wyniku nowelizacji rozporządzenia z listy odpadów zwolnionych z ewidencji usunięto m.in. kody związane z branżą kosmetyczno-fryzjerską i branżą beauty.W praktyce oznacza to, że nawet małe salony fryzjerskie będą miały obowiązek rejestracji w BDO i będą musiały prowadzić odpowiednią dokumentację, jeśli wytwarzają odpady niebezpieczne.

Porada ekspertaOdpady niebezpieczne