TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz
  • A+A-

Nadzór nad jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

Coraz częstsze akcje promujące picie wody z kranu zamiast butelkowanej rodzą pytania o czystość popularnej „kranówki”. W tym artykule sprawdzimy kto odpowiada za jakość tego co wypływa po odkręceniu kurka.

Z artykułu dowiesz się:

  • co rozumieć pod pojęciem wody przeznaczonej do spożycia,
  • jaki jest obowiązek powiadamiania o jakości wody,
  • co wpływa na jakość wody do spożycia.

Zacznijmy od podziału kompetencji. Idąc „od góry” należy zwrócić uwagę na źródło pochodzenia wody z kranu. Są to zazwyczaj wody powierzchniowe lub podziemne. Działania prowadzone przez właściwe miejscowo Wojewódzkie Inspektoraty Ochrony Środowiska (m.in. w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska) polegają m.in. na monitoringu diagnostycznym i operacyjnym, mającym na celu ocenę stanu jednolitej części wód.

Natomiast bieżącą kontrolą ilości wody pobieranej z sieci wodociągowej, jak również ilości i jakości odprowadzanych ścieków bytowych, komunalnych i przemysłowych wprowadzanych do urządzeń kanalizacyjnych zajmują się poszczególne przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne. W gminach i miastach, gdzie takich przedsiębiorstw nie utworzono albo zostały one zlikwidowane, zadania z zakresu dostarczania wody wykonują bezpośrednio urzędy gmin (miast). Ponadto gminy i miasta zlecają niekiedy na własny koszt incydentalne lub nawet okresowe badania jakości wód powierzchniowych i podziemnych, z których zasilana jest sieć wodociągowa.

Najważniejszym aktem prawnym rangi ustawowej regulującym kwestie jakości wody dostarczanej przez gminy jest ustawa z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Ustawa określa zasady i warunki zbiorowego zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, w tym wymagania dotyczącej jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (art. 1 pkt 2 ustawy). Kształt polskich przepisów dotyczących tej wody jest wynikiem implementacji dyrektywy Rady 98/83/WE z dnia 3 listopada 1998 roku w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Pozostało jeszcze 75% tekstu do przeczytania

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Załóż konto testowe na 48 godzin

Uzyskasz dostęp a wraz z nim:
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
Baza porad prawnych i artykułów o tematyce ochrony środowiska
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

AUTOR Marcin Sarna
Marcin Sarna
radca prawny, ekspert z zakresu ochrony danych osobowych. Specjalizuje się również w kompleksowej obsłudze prawnej podmiotów gospodarczych, w szczególności świadcząc pomoc prawną dla producentów maszyn i urządzeń, przedsiębiorców funkcjonujących w branży usługowej i w sektorze energetycznym