Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazProwadząc mobilne usługi medyczne trzeba się liczyć z tym, że podczas niektórych wizyt powstają odpady. Jeśli nie jesteś pewien, czy zabierając je własnym samochodem np. do placówki medycznej, w której są pojemniki na odpady medyczne potencjalnie niebezpieczne, nie łamiesz prawa, przeczytaj ten artykuł.
Zgodnie z przepisami ustawy Prawo zamówień publicznych (Pzp) można unieważnić postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego. Każde postępowanie ma jednak swój własny opis przedmiotu zamówienia oraz indywidualny przebieg postępowania.
Przyjęta europejska strategia wobec tworzyw sztucznych w gospodarce o obiegu zamkniętym zakłada nie tylko, że wszystkie opakowania mają być poddawane recyklingowi, ale także, że zmniejszy się zużycie plastikowych produktów jednorazowego użytku. Czy są jakieś sposoby, by osiągnąć postawione cele?
Na stronie Komisji Europejskiej można zapoznać się z aktualną wersją projektu rozporządzenia ministra klimatu i środowiska w sprawie stosowania komunalnych osadów ściekowych. Na jakie zmiany powinniśmy się przygotować?
Rosną wymagania wobec wody pitnej oraz ścieków, które mogą być ponownie wykorzystane. To oznacza, że z czasem konieczne będzie powszechne stosowanie metod oczyszczania ze związków, które są dużym zagrożeniem dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, czyli np. pozostałości leków i mikroplastiku.
Nowe kary, zmiany w wytycznych dotyczących magazynowania odpadów, bardziej elastyczne podejście do zasad odbierania odpadów komunalnych - to część zmian, które wprowadziła ustawa z 11 sierpnia 2021 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Co jeszcze się zmieniło?
Oczyszczalna ścieków pracuje w ciągłym ruchu i urządzenia zasilane elektrycznie, takie jak pompy, silniki, dmuchawy i wiele innych, działają przez 24 godziny na dobę. To z kolei wymaga dostarczenia dużej ilości energii elektrycznej. Czy da się jakoś ograniczyć jej zużycie?
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udziela dotacji i pożyczek przeznaczonych m.in. na realizację projektów inwestycyjnych dotyczących budowy, modernizacji i rozwoju punktów oraz systemów selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Wnioski o dofinansowanie można składać w trybie ciągłym do 30 czerwca 2022 r.
Planujesz złożyć wniosek o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów? Pamiętaj, dopiero po uzupełnieniu braków formalnych i braku fiskalnego, organ przystąpi do analizy merytorycznej wniosku. Sprawdzi, czy dane w nim zawarte są zgodne z wymogami prawa i czy nie wymagają uzupełnienia, wyjaśnienia. Lepiej więc od razu przygotuj poprawny wniosek. Pomoże Ci w tym poniższa analiza.
W niektórych sprawach, organ administracji publicznej może zlecić wykonanie opinii przez biegłego. Pamiętaj jednak, że nie musisz czekać, bo Ty też możesz wystąpić do organu o to, aby zlecił wykonanie opinii.