SZKOLENIE: BDO BEZ TAJEMNIC – KOMPLEKSOWE WSPARCIE W OBSŁUDZE SYSTEMU Do końca zapisów pozostało . Nie przegap >>
TEMATYKA

Darmowy dostęp na 48h

Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.

Testuj teraz

Tematy tygodnia

Tematyka

Kto powinien przyciąć gałęzie zasłaniające linie energetyczne

Pytanie: Na przewody, którymi dostarczany jest do naszego domu prąd kładą się już dość grube gałęzie dębu. Słupy od linii zasilającej budynek stoją na działce urzędu i gminy. Dostawca energii twierdzi, że usunięcie gałęzi nie należy do jego obowiązków. Jeśli gałęzie zerwą przewody nie wiadomo do kogo się zwrócić. Czy w tym przypadku właścicielem drzewa będzie starostwo? Do kogo się zwrócić aby konary drzew zostały przycięte?
Pytania i odpowiedziEnergetyka
08.07.2022

Upewnij się czy Twoje urządzenia wymagają rejestracji w CRO

Jednym z najczęściej pojawiających się błędów operatorów urządzeń jest przekonanie, że urządzenia (obiegi), które zawierają poniżej 3 kg substancji nie podlegają rejestracji.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Jeden dom – kilka deklaracji dotyczących opłat za śmieci

Pytanie: Czy na dana nieruchomość zamieszkałą jednorodzinną może być złożonych kilka deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowania odpadami komunami ?Dotyczy to sytuacji, gdy w jednym domu zamieszkują dziadkowie, dzieci i dorosłe już wnuki ze swoimi rodzinami i nikt z nich nie chce płacić za kogoś, tylko każdy za siebie.
Pytania i odpowiedziOdpady komunalne
05.07.2022

CRO – kto jest operatorem urządzeń i jakie ma obowiązki

CRO, czyli Centralna Baza Operatorów jest jedną z mniej znanych baz danych środowiskowych. Baza zawiera dane o użytkownikach urządzeń zawierających substancje kontrolowane lub f-gazy (fluorowane gazy cieplarniane). Warto zapoznać się z wymaganiami w tym zakresie, ponieważ nieprzestrzeganie przepisów zagrożone jest wysokimi karami, a substancje wymienione powyżej znajdują się np. w klimatyzatorach, czyli urządzeniach powszechnie używanych w firmach.

Porada ekspertaEmisja gazów i pyłów do powietrza

Czy budowa drogi może naruszyć stosunki wodne

Przepisy prawa nie regulują definicji „stosunków wodnych”. Ich zmiana wywołana działalnością człowieka jest związana z konkretnym działaniem właściciela gruntu wpływającym na ukształtowany w terenie system zasobów wodnych. Czy budowę drogi można uznać za działania, które powodują zmianę stosunków wodnych.

Porada ekspertaOchrona wody

Transport próbek odpadów do laboratorium - czy potrzebny jest wpis do BDO

Pytanie: Jeżeli podmiot wykonuje usługę transportu odpadów, to musi być wpisany do rejestru BDO. Czy taki wpis trzeba mieć także wtedy, gdy przewozi się próbki odpadów do badania?
Pytania i odpowiedziBDO
26.05.2022

Czy każdy wylot wody deszczowej traktowany jest jako osobne urządzenie wodne?

Zgodnie z przepisami ustawy Prawo wodne wylot wody deszczowej jest urządzeniem wodnym wymagającym pozwolenia wodnoprawnego. Czy ilość wylotów ma wpływ na wysokość opłaty za wydanie pozwolenia wodnoprawnego?

Porada ekspertaEmisja ścieków

Jakie przepisy dotyczące hałasu powinny znać (i przestrzegać) firmy, które emitują hałas na obszary sąsiadujące? 

Eksploatacja instalacji lub urządzenia nie może powodować przekraczania standardów wyznaczonych w przepisach prawa. W rozporządzeniu ministra środowiska w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku określono dopuszczalne poziomy hałasu dla różnych terenów.

 

Porada ekspertaEmisja hałasu do środowiska

Zasady rozliczania i raportowania emisji z urządzeń do odciągu spalin

Pytanie: Mamy cztery emitory z wentylacją mechaniczną (3 szt. to odciągi spalin do diagnostyki autobusów na kanałach naprawczych, a 1 szt. to odciąg pojazdów benzynowych). Emisję spalin ująłem w sprawozdaniu z eksploatacji urządzeń w procesach spalania paliw w silnikach. KOBiZE wskazuje jako błąd, że w obszarze tych emitorów nie wykazano żadnej emisji. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do ilości jednostkowej wyrażonej np. w Mg zużytego paliwa? Mamy też emitory na stacji paliw − jeden funkcjonuje w trakcie przeładunku benzyn silnikowych do zbiorników podziemnych, a drugi w momencie przeładunku do pojazdów. Tę emisję wykazałem w tabeli 20 − przeładunek benzyn silnikowych. Jakie substancje są emitowane i w jakiej ilości w odniesieniu do tego przeładunku?
Pytania i odpowiedziKOBiZE

Jak wojna na Ukrainie wpłynęła na kwestie ochrony środowiska w UE

W lutym Rada Unii Europejskiej ds. konkurencyjności odroczyła wdrożenie dyrektywy CSRD (Dyrektywa o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju). Opóźnienia we wdrażaniu tych zmian nie są jednak równoznaczne z ich porzuceniem.

 

AktualnościOchrona powietrza i akustyka
04.05.2022