Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazWoda w środowisku znajduje się w ciągłym ruchu. Jej obieg jest procesem nieustannego oczyszczania i ponownego wykorzystania. Recykling wody w przemyśle jest więc „naturalnym” podejściem do powstających strumieni wód zużytych w różnych procesach technologicznych.
Prawidłowa klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie to nie tylko wymóg formalny, ale również podstawa bezpiecznego i zgodnego z prawem gospodarowania odpadami. Choć katalog odpadów jest powszechnie znany, jego stosowanie w praktyce wciąż budzi wiele wątpliwości i niejednokrotnie nastręcza wielu problemów podmiotom wytwarzającym odpady. Jak prawidłowo klasyfikować odpady? Co decyduje o jego przynależności do konkretnej grupy? Jak uniknąć najczęstszych błędów? Przedstawiamy krok po kroku, jak powinna przebiegać klasyfikacja odpadów w przedsiębiorstwie.
Od 1 stycznia 2025 r. weszła w życie nowelizacja przepisów o odpadach, która ustaliła ostateczne brzmienie rozdziału o odpadach budowlanych i rozbiórkowych. Sprawdź, jakich zasad należy przestrzegać od nowego roku.
Woda to jeden z najcenniejszych zasobów naturalnych - odnawialny, ale nie nieograniczony. Wobec powyższego na całym świecie podejmowane są działania pod kątem racjonalnego korzystania z wody i wyeliminowania jej marnotrawstwa. Priorytetem w tej dziedzinie jest trend do tworzenia zamkniętych obiegów wodnych poprzez stosowanie wyrafinowanych metod oczyszczania ścieków celem powtórnego ich wykorzystania. Ale czy tylko chodzi o wodę?
Odpady po opakowaniach zawierających pozostałości po substancjach niebezpiecznych są oznaczone kodem 15 01 10* i należą do kategorii odpadów niebezpiecznych. Są jednymi z najczęściej występujących odpadów niebezpiecznych, zarówno w dużych, jak i w małych przedsiębiorstwach. Ich klasyfikacja oraz sposób postępowania są ściśle regulowane przepisami prawa. Omawiamy, czym dokładnie są odpady po opakowaniach z substancjami niebezpiecznymi, jakie przepisy je regulują oraz jakie działania powinien podjąć wytwórca takich odpadów, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi regulacjami.
Przedsiębiorcy prowadzący lokale gastronomiczne mają obowiązek składania sprawozdania w BDO w różnych zakresach. Szczególnie istotne jest sprawozdanie z wydanych opakowań jednorazowych. Wyjaśniamy, jak poprawnie wypełnić dokumentację, jakie tabele w systemie BDO należy uzupełnić oraz jak obliczyć i uiścić należną opłatę za opakowania jednorazowe w gastronomii.
Jednym z najbardziej obiecujących rozwiązań technologicznych, które zyskują na znaczeniu w sektorze wodno-kanalizacyjnym, jest zastosowanie sztucznej inteligencji (AI). AI może analizować ogromne ilości danych w czasie rzeczywistym, przewidywać awarie czy optymalizować procesy.
Nielegalne podrzucanie odpadów do kontenerów to problem, który dotyka mieszkańców miast i właścicieli nieruchomości, powodując wzrost kosztów i utrudnienia w prawidłowym zarządzaniu odpadami. Obecne przepisy nie pozwalają skutecznie karać osób, które wyrzucają śmieci do cudzych pojemników, dlatego konieczne są zmiany prawne i organizacyjne. Do tego czasu warto podjąć działania zabezpieczające swoją nieruchomość, np. zamykając wiaty śmietnikowe, instalując monitoring czy zgłaszając przypadki podrzucania odpadów odpowiednim służbom.
Pozwolenie wodnoprawne – fundament działalności wielu przedsiębiorstw – może zostać utracone w wyniku różnych uchybień. Jakie są obowiązki przedsiębiorców związane z tym dokumentem, w jakich sytuacjach grozi jego cofnięcie lub ograniczenie oraz co zrobić, aby się przed tym uchronić? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Czy odpady tekstylne w firmach wymagają innego sposobu zagospodarowania? Od stycznia pojawiają się informacje o nowym rozporządzeniu dotyczącym zakazu wyrzucania odpadów tekstylnych do odpadów zmieszanych. Warto przeanalizować, co dokładnie się zmieniło, ponieważ analiza stanu prawnego wskazuje, że sposób zbiórki odpadów w rzeczywistości nie ulega zmianie, zwłaszcza dla firm.