Testuj bezpłatnie Portal Ochrony Środowiska przez 48h i zyskaj pełen dostęp do bazy porad i aktualności.
Testuj terazPierwszy kwartał każdego roku to czas wzmożonych obowiązków sprawozdawczych. Do końca lutego trzeba złożyć raport do KOBIZE a w marcu sprawozdanie do marszałka województwa. Jakie rozróżniamy źródła emisji? Jak określić jej wielkość?
Do 15 marca 2023 roku trzeba złożyć sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi. Czasu zostało co prawda jeszcze sporo, ale warto już o tym pomyśleć, by dokładnie uzupełnić dane. Tym bardziej, że w trakcie mogą się pojawiać pytania i problemy. My rozwiewamy część wątpliwości.
Już możesz pobrać darmową aplikację Twój Asystent, która zawiera kalendarium ważnych wydarzeń, porady wideo, informator z aktualnościami z branży, porady prawne w formie pytań i odpowiedzi, których udzielają Eksperci na Portalu ochrony środowiska.
Od 1 stycznia 2023 r. zaczną obowiązywać nowe stawki opłat w gospodarce wodno-ściekowej, czyli m.in.: opłaty legalizacyjnej, opłaty podwyższonej za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz stawki opłat za udzielanie zgód wodnoprawnych. Ile dokładnie wyniosą?
Uprawnienia do emisji CO2 stanowią realizację założeń dyrektywy nr 2003/87/WE ustanawiającej system handlu przydziałami do emisji gazów cieplarnianych w ramach Wspólnoty. Główne cele, które zostały określone w dyrektywie, koncentrują się na wspieraniu zmniejszania emisji gazów cieplarnianych, przy założeniu efektywności kosztowej i gospodarczej.
Podmiot, który ubiega się o wydanie pozwolenia na emisję, w niektórych przypadkach musi złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kompensacyjnego. Jaki jest cel tego działania i czym na czym dokładnie polega postępowanie kompensacyjne?
Zdarza się, że działanie systemu BDO zakłócane jest przez różne problemy techniczne. Nie zawsze wina leży tylko po stronie samego systemu. Czasami utrudnienia mogą wystąpić po stronie użytkownika, na przykład gdy zostanie zerwane łącze internetowe. Najważniejsze jest by nie ignorować problemu.
Co roku obserwuje się wzrost ilości komunalnych osadów ściekowych. W tym atykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, czy stanowią one zagrożenie dla środowiska i z czego wynikają problemy z ich zagospodarowaniem.